Yasakla Değil Eğitimle Düşer

5 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Yasakla Değil Eğitimle Düşer

Sigara satışını özendirdiği gerekçesi ile sigara paket satışlarına yeni düzenleme getirileceği açıklandı. Özellikle açıkta paket ve marka paket satışının yasaklanacağı, tek tip sigara paketi ile kapalı alanlarda satışın gerçekleştirileceği belirtildi. Konu ile görüşlerini aldığımız tekel esnafı ise sigara tüketim oranının yasak ile değil, eğitim ile düşürülebileceğini belirtti.

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız esnaf, son yıllarda gelen zamların ya da yasakların sigara satışı üstünde çok bir etkisi olmadığını söyledi. Yasakları yalnızca tütün ya da kaçak satışı gibi içicileri alternatif yollara geçirdiğini belirten esnaf, yasağın sadece kendilerine zorluk çıkartacağını söyledi. Vatandaşın alım gücünün gittikçe düştüğünün altını çizen esnaf, gelen zamlara rağmen sigara tütün mamulleri satışında çok değişiklik olmadığı görüşünde…

Esnaf getirilen sigara yasakları ile ilgili şunları söyledi;

Mustafa Ünlükaya; “Yeni gelecek sigara düzenlemesi elbette tekel esnafını etkiler. Kapalı yerde olacağı için insanlar hangisini alacağını bilemeyecek. Buda doğal olarak etkileyecek. Tekelden zaten az bir kar sağlıyoruz buda olunca iyice azalacak. Alım azalınca esnaf için sıkıntı olacak.  İnsanların alım gücü zaten azalmış durumda bu tip yasaklar yine esnafa olumsuz yansıyacak.”

“İLKOKULDA VERİLECEK SAĞLIK EĞİTİMİ İLE DÜŞER”

Aydın Demir; “Tekel ürünleri ile ilgili zaten pazar daralıyor. Paketlerin değiştirilmesi de esnafı etkiler ancak bu işlerin böyle çözülebileceğine inanmıyorum. Yasakla değil eğitimle çözülebilir. İlkokulda verilecek sağlık eğitimi ile çözülebilir. Bunu yasakla, kapalı rafa koymakla bu işin böyle değişebileceğini düşünmüyorum. İnsanların alım gücü çok düştü. Özellikle kredi kartı satışlarında yükseliş var. Kredi kartı satışları Geçen seneye göre yüzde yüzün üzerinde. Günlük kredi kartı cirosu 150 TL’ iken şu anda 300 TL üzerine çıktı. Bizim sektörde bu şekilde.”

“YASAKLARIN İÇİCİYE HİÇBİR ETKİSİ OLMAZ”

Mustafa Öztürk; “Senelerden beri tek tip sigara yapmak istiyorlar. Bizim duyumlarımıza göre siyah renk olacak diyorlar. Ancak bu durumun içiciye hiçbir etkisi olmaz. Adam isteyecek alacak. Bu uygulama daha AB’de dahi yok. Biz neden öncelikli gidiyoruz bunu anlamıyorum. İçilmesi bu şekilde engellenemez zaten.”

“ZAMLAR TÜTÜNE YÖNELTTİ”

Muhsin Tan; “Getirilecek yasak içme konusunda bir şey değiştirmez. Yalnızca bizim işimizi zorlaştırır. Bir yılda sigaraya 3 TL zam, geldi insanlar bu defa tütüne yöneldi. Bu yasaklar içme konusunda her hangi bir değişiklik yaratmaz. Dikkat ederseniz her sokakta tütüncü oldu. İnsanların alım gücü düşse de kaçak içiyor, tütün içiyor. Sigaraya ancak eğitimle sağlayabiliriz. Yasaklar ile sağlayamayız.”

“ALIM GÜCÜ HER GEÇEN GÜN DÜŞÜYOR”

Umut Yılmaz; “Bu durum sigara içimini olumsuz etkilemez. Biz satamaz isek tütüncüler satıyor. Her hangi bir düşüş olacağını hiç sanmıyorum. Bağımlılık konusu aynı kalır. Bizim işlerimizde ise zaten her geçen gün düşme oluyor. Bu durumda satışlarda bir etki yaratır. Bu durum ancak eğitim ile aşılabilir. Piyasa zaten durgun bundan daha fazla satışların düşeceğini sanmam. Devlet 300 TL zam yapıyor ancak 500 TL geri alıyor. Vatandaşın durumu daha kötüye gidiyor.” Eren Aşnaz

 


Çanakkale denetim paket-satışlarına-düzenleme röportaj sigara-satışı tedbir Bu haber 08/03/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 106 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com