‘OKU’yalım

5 sene önce Engin Ören Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

‘OKU’yalım

Bir anlık gaflet midir yoksa canlı yayında dil sürçmesi mi bilinmez ama CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hafta başında katıldığı bir radyo programında yaptığı gaf ile gündeme oturdu. Tabii ki AKP altın tepside sunulmuş bu ikramı geri çevirir mi? Böylesine güzel yapılmış bir ortayı gole çevirmez mi hiç? Aradan bir gün geçti ki Türkiye’deki bütün AKP Gençlik Kolları üyeleri Kemal Kılıçdaroğlu’na PTT’den 18 maddenin yer aldığı bir broşür postaladı. Tabii ki öncesinde yapılan basın açıklamaları ile oluşturulan algılar da cabası… Süreçte kimin, nerede, ne dediği çok önem arz ediyor. Karşıt görüşe sahip partiler ellerinde olan kozları kullanmanın yanı sıra bu gibi ikramları da haliyle gereğinden fazla bir şiddetle kamuoyu oluşturmak kaydıyla kullanmaktan geri kalmayacak. Meclis oylamasından geçen ve halk oylamasına sunulan Anayasadaki 18 maddenin, oylanacağı tarih belli olduğundan bu yana, sürekli ehemmiyetle üzerinde durmaya çalıştığımız noktalar da aslında tam olarak bunlardı. Siyasiler bu gibi dönemlerde ellerinden geleni de, dillerinden geleni de esirgemeden herkesle paylaşmaya özenle gayret edecekler. Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu açıklaması Allah bilir kendi partisi içindeki bazı kişilerde bile bu değişikliklere kayıtsız şartsız, sorgulamadan ‘hayır’ dendiği düşüncesi oluşturabilir. Dedik ya talihsiz bir açıklama… Ve iktidar partisi bu tarz defoları görmemezlikten asla gelmeyecektir. Süreçte eylemler de söylemler de çok önemli. O yüzden halkı yönlendiren erk sahibi sorumlu kişilerin dikkatte titizliği, hat safhada değer arz ediyor.

Bu dönemlerde hemen hiç kimse, Rakka’da ne oluyor, Mumbiç’te ne bitiyor pek ilgileniyor gibi değil. Dolar ve Euro güne hangi seviyede başlamış. Borsa kaç puanda seyrediyor. Enflasyon ve işsizlik oranlarında tırmanış mı var, yoksa düşüş mü yaşanıyor. Varsa yoksa yurt dışında engellenen mitingler üzerinden siyaset yapma, ekmeğe yağ sürme derdinde her kişi. Hal böyle olunca da halk olarak biz ne izletiliyorsa onu seyrediyoruz. Ama Allah’a şükür okuma yazma oranlarına bakıldığında yüzde 90’ın üzerinde olduğumuz göz önünde bulundurulursa, oluşturulmaya çalışılan algının yanı sıra okuyarak, anlamaya ve yorumlamaya çalışarak da doğru yolu bulmamızda önümüzde hiçbir engel yok. İlk Ayet diyor ki ‘OKU’… Okursak, anlamaya çalışırsak, biraz da öngörü ile herkes yarınlarının selameti, vatanının geleceği, atasının emaneti bu ülke adına en doğru seçimi yapacaktır.

Taraf göstermeden, kötü niyet beslemeden, sade ve herkes gibi tek bir oy sahibi düşünür kişi olarak söylüyorum bunları. Yoksa çağın siyasi trendi olan algı operasyonu değil niyetim. Vatanını, milletini seven, bugününden yarınını düşünen ve tarafsız olan bir birey olarak yazıyorum aklımdan geçenleri. Adres gösterdiğim ne bir parti var ne bir zümre… Ama unutulmasın 16 Nisan Pazar günü, sandığa gidip atılacak bir oyun neleri değiştireceği noktasında herkes aynı bilince sahip olmalı. Referandum parti üstü bir oylama biçimi. Seçmen hakkı tanınmış herkes, geleceğini oylayacak bir bakıma. Yapılan tüm algılara inat, hat safhada dikkat…

 


Çanakkale engin-ören köşe yazısı okuyalım Bu haber 08/03/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 195 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com