Kadınlar Yağmur Çamur Dinlemedi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kadınlar Yağmur Çamur Dinlemedi

Çanakkale Kent Konseyi;  Barbaros, Cevatpaşa, EsenlerFevzipaşa, İsmetpaşa, Namık Kemal Mahalle meclislerinden oluşan ‘Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı Çalışma Grubu’ tarafından İskele Meydanı’nda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için etkinlik düzenledi.

Demircioğlu Caddesi boyunca ellerinden pankartlarla yürüyüş yapan Çanakkale Kent Konseyi Mahalle Meclisleri Kadın ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı Çalışma Grubu İskele Meydanı’nda toplandı. Gruba Çanakkale Belediye Başkan Vekili Bilge Şimşek de katıldı. Etkinliğe ayrıca Bursa Lösemili Çocuklar Vakfı da katıldı.
Etkinlik; 1857 yılında grev esnasında yanarak ölen tekstil işçisi kadınlar, ülkede ve dünyada emeği, ekmeği uğruna hayatını yitiren kadınlar anısına 1 dakikalık saygı duruşunun yapılmasıyla başladı. Sözü ilk alan Esenler Mahalle Meclisi Kadın Çalışma Grubu üyesi Leyla Yılmaz, “Kadına, işçi sınıfına, emekçiye insanca yaşam hakkı tanınmadığı, eşit işe eşit ücret verilmeyerek şiddet, tecavüzün, yaşamın bir parçası durumuna getirildiği bir ortamda gelişmişlikten söz etmek mümkün mü? Nüfusun yarıdan fazlasını oluşturan kadın evde, fabrikada, tarlada değişik iş koşullarında emeğiyle sömürülmektedir” dedi.
Konuşmanın ardından Gülsüm Cengiz’in ‘Dokumacı Kızın Türküsü’ şiiri kadınlar tarafından seslendirildi. Selma Güler ise, Türkiye’deki çalışan kadınların yaşadığı iş kazaları hatırlatılarak bilgi verildi. ÇOMÜ Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik topluluğundan Cansu Topal, Nazım Hikmet’in yazdığı ‘Kadın’ şiirini okudu. Şevket Ağan, Raşit Arıyel, Nihat Gökçe, Hüseyin Çay, Erkan Azap kadınlara destek olarak  ‘Biz Kadınları Hiç Sevmedik’ isimli şiiri seslendirdiler.
Etkinliğin son bölümünde ise kadınlar sağanak yağmura aldırmadan Fatih Birgücü ve Ayla Seyhun’un kaleme aldığı Fatih Birgücü’nün yönettiği ‘Kadın’ isimli oyunu İskele Meydanı’nda sahneledi.

Yıldız Sağlam


8mart barbaros Çanakkale çanakkale kent konseyi cevatpaşa etkinlik fevzipaşa ismetpaşa kadına-ve-çocuğa-yönelik-şiddete-karşı-çalışma-grubu mahalle-meclisleri namık-kemal Bu haber 08/03/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 100 defa görüntülendi
*