Kadınlar Birlik Oldu

4 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kadınlar Birlik Oldu

8 Mart saat 12.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda kentin kadın toplulukları, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktılar. Saygı duruşuyla başlayan tören, basın açıklamalarının ardından sona erdi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Çanakkale Şubesi, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Çanakkale Sağlık Çalışanları ve Emeklileri Derneği, Vatan Partisi, Çanakkale Baro Başkanlığı, Türkiye Yardım Sevenler Derneği, Emekli Astsubaylar Derneği, Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi,
Türk Anneler Derneği, Çanakkale Mali Müşavirler Odası, AK Parti Çanakkale İl Kadın Kolları Başkanlığı, CHP Kadın Kolları Başkanlığı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, ELDER Kadın Danışma Merkezi, Türk Kadınlar Birliği, Çanakkale Belediyesi Kent Gönüllüleri, sırayla çelenklerini bırakarak Atatürk’ü selamladılar.

Çelenklerin bırakılmasının ardından Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevgi Uluşal yaptığı konuşmada “8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadınların eşitlik özgürlük yaşam haklarını dile getirdikleri ender günlerden biridir. Kadınlar tüm dünyada istek ve haklarını yüksek sesle dile getiriyorlar. 1857 yılında Amerika New York dokuma işçisi kadınlar bu uğurda yanarak can verdi. Kadın olmak ayrıcalıklı haklara sahip olmak değil insan olarak her yerde geçerli olmasıdır diyoruz. Kadının insan hakları dendiğinde anayasal, medeni, ekonomik, bedensel hakları gibi konuları vardır. Medeni kanun ve Türk ceza kanunundaki kazanımlar çok önemlidir. Bugün kadınların istemlerinin önemli ölçüde yansıdığını görüyoruz. Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak 8 Mart’ın sorunların çözümüne dair bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Kadının sorunu toplumun sorunudur.” dedi.

İkinci olarak sözü alan Çanakkale Kadın Hakları Komisyon Başkanı Av. Güneş Pehlivan; “Dün itibariyle Türk Metal Sendikası işçileri 8 Mart kutlamaları ve Kadın Kurultayına katılmak üzere Ankara’ya giderken bir kaza geçirdiler, otobüsün devrilmesiyle 7 kadın emekçimizi kaybettik.Öncelikle burada kaybettiğimiz emekçi kadınların hatırası önünde eğiliyor, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.” diyerek konuşmasına başladı. Kadınlar haklarını bir kez talep ettiler mi, almadan geriye dönmezler. Ne yeni nikâhlanan çiftlere hediye olarak dağıtılan ve kadını dövmeyi öğütleyen kitapçıklar, ne kadının kahkahasına vesayet koyanlar, ne kadın derneklerini kapatanlar, ne şort giyen ve parkta gezen kadını tekmeleyenler, ne köpeğini gezdirdiği için kadını taşlayanlar kadınların yasa, hak ve demokrasiye dair umudunu, azmini ve mücadelesini susturamayacaklar.” diye konuştu.

Törenin ardından Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi ve CHP Kadın Kolları Halk Bahçesi Zübeyde Hanım anıtına giderek karanfil bıraktılar.

Yıldız Sağlam


8mart Çanakkale cumhuriyet meydanı dünya-emekçi-kadınlar-günü etkinlik Bu haber 08/03/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 59 defa görüntülendi
*