Çiçekler Kadınlara Koltuklar Erkeklere(!)

5 sene önce Manşet Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çiçekler Kadınlara Koltuklar Erkeklere(!)

İl Genel Meclisi Mart ayı toplantıları üçüncü oturumu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün yıldönümünde yapıldı.

Günün anlam ve önemine yönelik gündem dışı konuşmaların yer aldığı toplantıda kadınların anlamlı günü kutlanırken, kadına yönelik şiddetin artması, çalışan kadının yaşadığı zorluklar ve siyasette-bürokraside kadın yetkililerin azlığı gibi konulara değinildi.

Üyelerin tamamının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, il genel meclis üyeleri kadın daire müdürlerinin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı. Kadın daire müdürleri ise teşekkür ederek, bu anlamlı günlerini kutlayan tamamı erkeklerden oluşan İl Genel Meclisi’nin üyelerine “Kadın adayların önünü açar, ön plana çıkarır, ön koltuklarda oturtursanız o zaman asıl teşekkür ederiz” diye cevap verdi.

Gündem maddelerinde yer alan Lapseki İlçesi Şevketiye Köyü’nde “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Üretim Tesis Alanı (Rüzgar Enerji Santrali)” amaçlı İmar Planı değişikliği teklifi; Ayvacık İlçesi Bektaş Köyü’nde “Turizm Alanı (Eko Turizm)” amaçlı Nazım İmar Planı ve “Pansiyon Alanı” amaçlı İmar Planı teklifi; yine Ayvacık İlçesi Yeşilyurt Köyü’nde “Turizm Alanı(Eko Turizm)” amaçlı Nazım İmar Planı ve Uygulama İmar Planı teklifi görüşülerek oybirliği ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na sevk edildi.

Gündem dışı ilk söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Korkmaz, AK Parti grubu adına 8 Mart Kadınları Günü’nü kutladıktan sonra önceki gün Bursa-Ankara yolunda kazada ölen kadın işçileri rahmetle anarak ailelerine baş sağlığı diledi.

KADINLAR ÖLMESİN ŞİDDET GÖRMESİN

Daha sonra söz alan CHP Grup Başkanvekili Halil Behçet Erdal, kadınların bu anlamlı gününü kutladıktan sonra şu ifadelere yer verdi: “8 Mart’ta kadınlarımız hatırlanmaktadır. Ancak görüldüğü üzere çiçekler, karanfiller, güller kadınlara; koltuklar, müdürlükler ise erkekleredir. Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır sözü erkeklerin uydurmasıdır. Erkeğin arkasında erkekleri yüceltmek için söylenmiştir. Her kadın kendi alanında başarılıdır. 365 gün içinde bir gün de olsa kadınlarımızı hatırlıyoruz. Özgecanlar, Ferideler, Fatmalar İlknurlar ve binlercesi, artık şiddet görmesin ölmesinler…” eleştirisinde bulundu.

ÖZER: YİNE DE KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

MHP Grup Başkanvekili Cahit Özer, “2015 yılında toplam 414, 2016 yılında 457 olmak üzere ne yazık ki Türkiyemizde son 15 yılda çoğu silahla olmak üzere 5 bin 500 kadın öldürüldü. 10 binlerce cinsel tacize uğrayan, binlerce tecavüze uğrayan kadın var. Eğer kadınlar gününü bir güne sığdırırsak, kutlama mesajları ile kutlayacaksak, kadına yönelik şiddetin kadına yönelik algıyı önleyen kanun ve yasaları yürürlüğe koymak mecburiyetindeyiz. Bunları ağırlaştırmak mecburiyetindeyiz. Bunları yapmazsak Afrika’nın balta girmemiş ülkelerinden farkımız kalmaz. Cennet anaların ayağının altındaysa öncelikle yapılması gereken kadına yönelik saldırıların durdurulmasıdır. Yine de Kadınlar Gününüz kutlu olsun diyoruz.” diye konuştu.

160 YILDA HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMEDİ

CHP Biga Meclis Üyesi Ünal Öntürk, yaptığı konuşmada 1857 yılında 120 kadının fabrikada çalışma saatlerini daha aza çekmek için bir gösteri yaptıkları sırada öldürüldüklerini hatırlatarak, “160 yıl sonra bugün özel şirketlerde çalışan kadınlarımız, 1857 yılındaki çalışma saatlerine göre çalışmaktadırlar. Bugün herkes kadınlarımıza gününüz kutlu olsun diyor. Herkes karanfiller veriyor. Bence bu karanfilleri vermek yerine kadınlarımızın hangi şartlarda çalıştıklarına bakarak, düzeltilmesi dileklerimle 8 Mart Emekçi Kadınlar Gününüz kutlu olsun.” dedi.

İl Genel Meclisi Başkanı Ömer Şahin, divan adına yaptığı konuşmada tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak, önceki günkü kazada ölen Türk Metal-İş Sendika Üyesi kadınlara Allah’tan rahmet diledi. Sabah, kadın daire müdürleri gezerek ‘lale’ ile özel günlerini kutladığını belirten başkan Şahin, toplantının ardından mecliste görev yapan kadın basın mensuplarının da gününü kutladı. Eylem Gözeldere

 


3üncü-oturum 8-mart-dünya-emekçi-kadınlar-günü Çanakkale il-genel-meclisi-mart-ayı-toplantısı yıldönümü Bu haber 08/03/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 84 defa görüntülendi
*