Asgari Ücretin Yarısı Kiraya

5 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Asgari Ücretin Yarısı Kiraya

Çanakkale Emlakçılar Dayanışma Derneği Dernek Başkanı Lütfü Dara, Çanakkale’de hızla artan konut üretimine rağmen talep karşılanamadığından kaynaklı kiralık sıkıntısı yaşandığını belirtti. Merkezde yaşanabilir bir ev kirasının 750 TL’den aşağı olmadığını ifade Dara, gazetemize yaptığı açıklamada asgari ücret alan bir vatandaşın bu kirayı ödemesinin nerede ise imkânsız olduğunu söyledi.

Merkeze yaklaştıkça kira artışlarının yükseldiğini açıklayan Dara, özellikle 350-400 Bin TL’yi bulan konut fiyatlarının kira artışında etkili olduğunu belirtti. Yalnızca okul dönemlerinde kiralık sıkıntısı yaşandığını söyleyen Dara, bu zamanda dahi yaşanan kiralık sıkıntısının artan göç etkisinin olduğunu iddia etti.

Dara, durmak bilmeyen kira artışları ve konut fiyatları ile ilgili şunları söyledi;

“Bugün 1+1’ler 600’den aşağı değil. Bu durum yerine göre değişiyor. Merkezden uzak yerlerde 500’e kadar düşebilir. Merkeze yaklaştıkça 750 TL’ye kadar 1+1 evler mevcut. 1+1 evlere öğrencilerden ve bekâr çalışanlardan kaynaklı talep fazlalaştı.”

“ARTAN KONUTA RAĞMEN KİRALIK SIKINTISI VAR İSE GÖÇ VAR DEMEKTİR”

“Konut üretiminde bir sıkıntı yok. Nereye gitseniz her taraf şantiye gibi inşaatlar var. Buna rağmen kiralıklarda hem bulma konusunda hem de fiyatlarda sıkıntı varsa Çanakkale demek ki göç alıyor. Karacaören ovası açıldı. Arsa sahiplerinin nerede ise tamamı müteahhitler ile sözleşme yapmışlar. Burada ev yapılır mı dediğimiz mezarlığın karşı tarafındaki alan dolmak üzere… Konut inşaatı sürekli devam ediyor ancak buna rağmen kiralık sıkıntısı varsa demek ki göç alıyor. Öğrenci kayıt dönemlerinde, okul açılışlarında fazla giriş olduğu için bir sıkıntı yaşanırdı. Bu dönemde sıkıntı varsa demek ki göç fazla, üretim ise az geliyor. Bunu başka türlü izah etmek mümkün değil.”

 “ASGARİ ÜCRETİN 1400 TL OLDUĞU ÜLKEDE KİRALAR 750 TL”

“Fiyatlar 1- 2 senedir özellikle 2016 sonlarında baya yükseldi. Şu anda da yüksek. Mutlaka arz talep meselesi var. Arz az, talep yüksek olursa fiyatlar da yüksek olur. Talep artışı fiyatları yükseltiyor. Bu yükseliş merkezi yerlerde çok daha fazla. Beldemiz tarafından normal daireler biraz deniz görse Bin TL’ye kadar çıkıyor. Bu küçümsenecek bir sayı değil. Bugünkü çalışanların gelirine göre bu çok yüksek bir rakam. Asgari ücretin 1404 TL olduğu bir ülkede Bin TL, 750 TL gibi bir ücret bence çok yüksek.  Normal oturulabilecek bir daireyi 750 TL’den aşağı kiralamak mümkün değil.”

“KONUT FİYATLARI KİRA YÜKSELİŞİNDE ETKİLİ”

“Satılık daire fiyatlarında 350 Bin TL’den aşağı daire bulmak mümkün değil. Kepez’de dahil 300-400 Bin TL. Bu parayı verip yatırım amacı ile almışsa bu insanlar Bin TL’den aşağı kirayı düşünmez. 400 Bin TL’lik bir evin parasını Bin TL’lik kiradan hesaplasak 33 yıl eder. Normal bir mülk olabilmesi için 15 yıl gibi bir zamanda aslında çıkartılabilmesi lazım. 20 yıl geçtiğinde ev eskimiş oluyor zaten. Konut fiyatlarının bu artışı doğal olarak kiraları da etkiliyor.” Eren Aşnaz

 

 


Çanakkale dertler emlakçılar-dayanışma-derneği lütfü-dara problemler sıkıntılar Bu haber 07/03/2017, Salı günü yayınlandı, 116 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com