RIZE'DE CAYKUR'UN BIN 500 MEVSIMLIK ISCI ALIMI ICIN RESMI ISLEMLERIN BASLATILDIGININ ACIKLANMASININ ARDINDAN, ISKUR RIZE IL MUDURLUGU'NUN ONUNDE, UZUN KUYRUK OLUSTU. MURACAAT ETMEK ISTEYEN KISILER, SABAHIN ERKEN SAATLERINDEN ITIBAREN ISKUR IL MUDURLUGU ONUNDE SIRAYA GIRMEYE BASLADI. BINANIN DISINA TASAN KUYRUK, YAKLASIK 1 KILOMETREYI BULDU. (ANADOLU AJANSI - HIZIR HACISALIHOGLU) (20061212)

Anne Adayları Dikkat!

Anne Adayları Dikkat!

Çanakkale’de bulunan kamu ve özel hastanelerde yapılamayan Fetal Ekokardiyografi, birçok hastanın mağduriyetine yol açtı.

Çanakkale’de ve ilçelerinde hamilelik döneminde renkli ultrason olarak da bilinen Fetal Ekokardiyografi aletinin olmaması ve bu alanda bir uzman doktor bulunmaması, birçok hastanın mağduriyetine sebep oldu.

Fetal Ekokardiografi, anne rahmindeki bebeğin kalp hastalıkları açısından taranması amacıyla yapılan bir ultrasonografidir. Hamileliğin 19. gününde gelişmeye başlayan kalp hakkında, 16. haftadan itibaren Fetal Ekokardiyografi denilen ultrason aleti ile yapılan taramalarla bilgi alınabilir. Özellikle 22. haftadan itibaren kalp hastalıkları konusunda bilgi edinmek mümkündür. Anne karnındaki bebekte kalp rahatsızlığı Fetal Eko aleti yardımıyla saptanabilir. Karıncıklar arası delik, kalp kapak darlıkları, kulakçıklar arasında geniş delik, kalpten çıkan ana damarların yer değiştirmesi gibi birçok kalp hastalığının tanısı konulabilir. Kendisinde veya ailesinde kalp rahatsızlığı bulunanlar, şeker hastalığı ya da Lupus hastalığı olanlar, Viral enfeksiyonlar geçirenler ve radyasyona maruz kalmış anne adayların kesinlikle Fetal Eko yaptırmaları gerekmektedir. Ancak Çanakkale’de bu tetkiki yaptırmak isteyen hastaların, Fetal Eko aletinin ve bu alanda uzman bir doktor bulunmadığına dair şikâyetleri üzerine konuyu Çanakkale Devlet Hastanesi’ne sorduk. Yapılan açıklamada, Türkiye’de bu Fetal Eko aletinin sınırlı sayıdaki belli başlı bazı kamu ve özel hastanelerde bulunduğu bilgisi paylaşıldı. Şu an için Çanakkale’deki kamu veya özel hastanelerin hiçbirinde bu aletin ve bu alanda bir doktorun bulunmamasından dolayı, bu tetkiki yaptırması zorunlu anne adaylarının, Çanakkale’ye en yakın il olan İzmir’e sevkleri yapılıyor.  Engin Ören

 , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com