Bigalı Mehmet Çavuş Mezarı Başında Anıldı

6 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bigalı Mehmet Çavuş Mezarı Başında Anıldı

Çanakkale Savaşları kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş, ölümünün 102.yılında mezarı başında dualar ile anıldı. 

Törene, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Biga Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkan Vekili Gökhan Gümüşdağ, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, AK Parti Çanakkale İl Genel Meclis üyesi Bülent Korkmaz, İlçe Başkanı Ahmet Şahin, daire amirleri, köy muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Bahçeli köyü muhtarı Turhan Özarı, törendeki konuşmasında, Çanakkale Savaşları sırasında Seddülbahir bölgesinde kahramanlıklar gösteren Mehmet Çavuş’un savaşın sona ermesiyle ilçeye döndüğünü söyledi. Köyünde 1964 yılında vefat eden Mehmet Çavuş’un mezarının anıt mezar haline getirildiğini dile getiren Özarı, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık’ın katkıları ile Köy İlkokulunun müzeye dönüştürülmesi için çalışmaların başlatıldığını kaydetti.

Biga Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan ve Biga Belediye Başkanı İsmail Işık’ın konuşmalarının ardından konuşan Çanakkale AK Parti Milletvekili Ayhan Gider ise “İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Çanakkale kahramanlarını bedrin aslanları ile kıyaslayabiliyor. Çünkü Çanakkale imanın imkana galebe çaldığı bir yer, Çanakkale imkansızlıkların içinde insanların bir ve beraber olduklarında ne yapabildiklerini gösterdikleri bir yer. Bu anlamda Çanakkale Savaşları insanlık tarihinde önemli bir yere sahip” diye konuştu.

İdriskoru İbrahim Aydın İlkokulu öğrencisi Gamze Ilık’ın Otuz Kuş şiirini okumasının ardından ilçede düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere protokol tarafından ödülleri verildi. Biga Sancak Mehteran gösterilerinin ardından savaş galerisi gezildi.

İHA


anma-etkinliği bigalı-mehmet-çavuş Çanakkale çanakkale-savaşları kahraman Bu haber 05/03/2017, Pazar günü yayınlandı, 161 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com