‘Arkasına bakanlar geleceği yakalayamaz’

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

‘Arkasına bakanlar geleceği yakalayamaz’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çanakkale Programı kapsamında, sabah kahvaltısında buluşamadığı eski Demokrat ve Anavatan Partililerle akşam yemeğinde bir araya geldi. Gecede yaptığı konuşmanın sonunda Anayasa Değişikliği’nin hizmetin ötesinde yapısal bir değişim olduğunu vurgulayan Bakan Soylu, ‘Arkasına dönüp bakanlar, geleceği yakalayamazlar’ dedi.

Bayramiç’te Belediye Başkanlığı binasının açılışına katılan, Ayvacık’ta depremzedelerle buluşan Bakan Soylu, akşam bir araya geldiği partililere bir saatlik bir konuşma yaptı. Kendilerinin hiçbir zaman milletin çizgisinden ayrılmadığını söyleyerek dünyada demokrasiyi hak eden tek bir ülke varsa onun da Türkiye olduğunu kaydetti.

“BİZİM TAKIM HİÇBİR ZAMAN CHP’Lİ OLMADI”

“Birçoğunuzla uzun yıllar siyaset arkadaşlığı yaptım, birlikte yol yürüdük, toplantılar düzenledik. Evimizden, partilerimizden, işimizden, rızkımızdan fedakarlık etik. Peki biz bu siyaseti niçin yaptık? Hepimiz milletvekili, il başkanı, makam sahibi mi olduk? Hayır… Ben bugün bakanım. Yarım benim yerime bir başka arkadaş geçecek.” diyerek toplantıya katılanlara seslenen Bakan Soylu, “Bu ülkede esasen iki büyük siyasi çizgi vardı. Biz hep bir tanesinden gittik. Hani bir laf söylerler ya… Derlerdi ki; Demokrat Parti’den önce herkes CHP’liydi. Hiçbir zaman CHP’li olmadı bizim takım. Bunu net söylemek istiyorum. Bizim takım, hürriyet ihtilafçı oldu, bizim takım serbest fırkacı oldu, bizim takım terakki perverci oldu. Çok net. Bu saydığım çizginin hepsi, millet çizgisidir. Hiç millet çizgisinden ayrılmadık. Altını net çiziyorum. Yakın tarihi bilen birisi olarak söylüyorum. Hep millet neredeyse bu halk, biraz önce Ayvacık’ta Tuzla’da gördüğümüz halk, Bayramiç’te gördüğümüz, o elini eline verirken sanki bütün duasıyla veren, sanki bütün şefkatiyle veren, yüzünde riya olmayan, neredeyse seni kucaklarken evladından, kardeşinden, babasından ayırmayan bu halk, değerlerinden başka hiçbir şey aramayan, güler yüzden başka sığınacak  bulmayan bu halk, bu büyük millet, hep bir çizginin içerisinde durmuştur” dedi.

“15 TEMMUZ’U MUMLA ARAYACAKLAR”

Türk halkının demokrasi için çok bedel ödediğini de söyleyen Bakan Soylu, “Bu fırsatı, Türkiye bir daha yeniden bir 10 yılı, 20-30-40-50 yıl geri giderek kullanmak istemiyor. İşte tam bu fırsat. Millet, bütün dünyaya, demokrasiye nasıl sahip çıktığını gösterdi.” dedi. 15 Temmuz’dan hala birilerinin bir şey anlayabilmiş olmadığını ifade eden Bakan Soylu, Türkiye’de bundan sonra böyle bir akıl ortaya koyanların 15 Temmuz’u mumla arayacaklarını söyledi: “Bu Millet bir daha bu duruma düşmez, bu Millet acımaz…”

“BU DÖNÜŞÜMÜ TÜRKİYE YAKALARSA…”

Sistemin baba ile oğlu kavga ettireceğini ve değişmesi gerektiğini de kaydeden Bakan Süleyman Soylu, Milletin 16 Nisan’da önemli bir karar alacağını vurguladı. Anayasa Değişikliğinin, hizmetin ötesinde yapısal bir dönüşüm olduğunu belirten Bakan Soylu, “Bu değişimi, bu dönüşümü Türkiye yakaladığı andan itibaren enflasyonu yüzde 5’in altına çekebilme kabiliyeti vardır. İşsizliği yüzde 5’in altına çekebilme kabiliyeti vardır. Saldırılara göğüs gerebilme kabiliyeti söz konusudur. Saldırılar arttığı zaman kaybetmeme kabiliyeti söz konusudur. İhracatını 500 Milyar Dolara çıkarabilme kabiliyeti vardır. Uluslararası doğrudan yatırım ile alakalı 50 Milyar Dolar alabilme kabiliyetine Türkiye haizdir ve sahiptir. Bu bizim geleceğe bırakabileceğimiz en büyük mirastır. Yoksa arkamıza döner, bir 15 Temmuz gelecek mi? Bir 27 Nisan, bir 27 Mayıs gelecek mi? diye sürekli kollamak zorunda kalırız. Arkasına dönüp bakanlar ve korkanlar, endişe edenler geleceği yakalayamazlar.” diyerek konuşmasına son verdi.

Bakan Soylu, daha sonra Çanakkale 1915 Derneğine giderek yöneticilerle görüştükten sonra son olarak Çanakkale Valiliğini ziyaret etti. Yıldız Sağlam –  Eylem Gözeldere


anavatan-partisi anayasa-değişikliği Çanakkale demokrat-parti süleyman-soylu Bu haber 27/02/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 206 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com