Ezine Muhtarları Köylerini Anlattı

5 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Ezine Muhtarları Köylerini Anlattı

Ezine İlçesi köy muhtarları köylerinin durumlarını, yetkili mercilerin köy sorunlarına yaklaşımını gazetemize değerlendirdi.

Ezine ilçesi köy muhtarları köylerinin durumlarını ve İl Özel İdare’nin köy sorunlarına yaklaşımını gazetemiz ile paylaştı. Genel olarak birçok muhtar yetkili mercilerin köylerine ve köy sorunlarına ilgisinden memnunken, bazı muhtarlar ise özellikle küçük köylere yaklaşımın çok iyi olmadığı görüşünde. Birçok muhtar, ana geçimleri hayvancılık ve kısmi sulu tarım olan köylerde son dönemde yaşanan ekonomik sıkıntılardan köylülerin de etkilendiğini belirtti.

Görüşlerini aldığımız muhtarlar gazetemize şöyle konuştu;

Oktay Akay (Pazar Köy); “90 hane ve 300’ün üzerinde nüfusu olan bir köyüz. Köyümüzdeki sorunlar çözme aşamasında genel olarak İl Genel Meclisimizden memnunuz. Telefon açıp alo dediğimiz zaman sağ olsunlar şu ana kadar geri dönüşümüz olmadı. Sıkıntı yok. Gayet her şey normal. Deprem gibi olağan dışı durumlarda kendileri anında arayıp bir problemimiz olup olmadığını soruyorlar. İl Genelinden, İlçe Başkanımızdan şu anda memnunuz. Benim ve köyüm adıma bu konuda bir sıkıntı yok. Hayvancılık ve zeytinimiz var. Anı zamanda yaz sebzelerinin hepsi oluyor. Buna çeltik de dâhil. Zengin değiliz ama kimseye de muhtaç değiliz.”

Ramazan Can (Karadağ Köyü); “150 nüfus 64 haneli bir köyüz. Bizim köyümüzün geliri yok. Bir elektrik sistemimiz var özel hat. Bundan her ay fazla fatura geliyor. Bunu daha önce Milletvekilimiz Ayhan Gider Bey’e de söyledim. Bir buçuk kilometrelik rampadan su basılıyor. Depodan köy şebekesine dağılıyor.  Bundan kaynaklı sıkıntı yaşıyoruz. Bu yönden köyden gelir de olmayınca sıkıntı.”

Ahmet Polat (Çınar Köy); “60 nüfus 34 haneli bir köyüz. Genel olarak ilgileniliyor ancak belirli yerler ile sınırlı kalıyor. Küçük köyler bu konuda sıkıntı yaşıyor. 3 yıl oldu bizim köyümüzde bir lira gelir yok. İş de yapılmıyor. Altı ay önce alt yapı ölçümleri oldu yapılmasını bekliyoruz.  Ancak hala başlanılmadı. Öncelik biraz daha belirli yerlere yapılıyor.”

Şakir Çetin (Sarpdere Köyü); “20 hane ve 65 nüfuslu bir köyüz. Köyümüz hayvancılıkla geçiniyor. Maddi durumumuz genelde herkes emekli. Genel olarak büyük sıkıntılarımız olmuyor. Olan sıkıntılar da genel olarak İl Özel İdare sağ olsun ilgileniyor. İletişim konusunda pek sıkıntımız yok.”

Mustafa Özkan (Köprübaşı Köyü); “130 nüfuslu bir köyüz. Şu an için pek sıkıntımız yok. Yetkililer bizimle sağ olsun ilgileniyorlar. Köyümüze çalışmalar da devam ediyor. Bir sorun olduğunda iletişim haline geçiyoruz. Taleplerimizi öncelik sırasına göre değerlendiriyorlar.”

Ahmet Erişken (Alemşah Köyü); “Köyümüz hanesi 55. Genel anlamda sıkıntımız yok. Hayvancılık ve kısmen sulu tarımla geçinen bir köyüz. Birliklerimiz var. İl Özel İdare ile de ilişkilerimiz çok iyi… Kendileri ilgileniyorlar. Özel İdare, Ezine’nin bütün köylerinde iyi. A-B köyü ayırmaksınız bütün köylerde çalışıyorlar.”

Sadi Çalıkoğlu (Dalyan Köy); “Şu an 950, yazın 7 bin nüfusu olan bir köyüz. Balıkçılık ve zeytincilik ile geçinen yazlık bir köyüz. Zeytincilikte tabii ki sıkıntılar oluyor. Her şeyde sıkıntı var ama bir şekilde aşılıyor. Kaymakam Bey köylerin sorunları konusunda çok duyarlı. Elini hiçbir zaman taşın altından çıkartmıyor. Karınca kararınca istediğimiz her şeyi bana göre yapıyorlar.”

Duran Yükler (Mahmudiye Köyü); “1600 nüfuslu bir köyüz. Köylünün durumu bozuk. İşler iyi değil. Tarım sektörü ile uğraşanların işi çok zor. Sorunlar oluyor. Yeterli kadar olmasa da ilgileniyorlar. Ancak yeterli değiller.”

Eren Aşnaz

 

 

 


açıklamalar Çanakkale ezine-ilçesi köy-muhtarları köy-sorunları röportaj Bu haber 25/02/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 308 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com