Emekliye Müjde Emekli Olamayana Bekle!

5 sene önce Manşet Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Emekliye Müjde Emekli Olamayana Bekle!

Kamuoyunda tartışmalara neden olan Emekli Maaşı Promosyon Ödemeleri için bankaya otomatik fatura talimatı verme, kredi kartı alma ve hesap açma şartı kaldırıldı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın sorunu ise bir başka bahara kaldı.

 Müezzinoğlu, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu(TİSK) tarafından düzenlenen “Çalışma Hayatı İstişare Toplantısı”nda gazetecilerin sorularını cevapladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, emeklilerin promosyon ödemelerine ilişkin “Bugünden itibaren hangi bankadan emekli maaşlarını almak istiyorlarsa, o bankalarla yalnız bir protokol yapacaklar, ‘Ben 3 yıl süresince maaşımı senden çekeceğim.’ Bankalar, Yalnız maaşını o bankadan çekme protokolü evrakı dışında başka hiçbir evrak istemeyecek. Bugün gerekli talimatı bütün bankalara gönderdik.” dedi.

Bir gazetecinin, istihdam seferberliği konusunda dün açıklanan rakamları hatırlatarak, “Bu rakamların içinde işten çıkarılanlar var mı?” sorusu üzerine Müezzinoğlu, “Bu rakam, içinde işten çıkarılmış olanlardan sonra kalanların olduğu rakam. Yani bu 103 bin rakamı, işten farz edelim 10 bin kişi çıkarılmış, o 10 bin kişi işten çıkmış olmasaydı 103 bin, 113 bin olacaktı. Eksileni görmeyen bir rakam değil bu; eksilenden sonraki artı istihdam. 103 bin rakamı, 1-20 Şubat arası rakamı. 25 Şubat’ta esas aralık ayında bizim ne kadar sigortalımız vardı, ocak ayı sonu itibarıyla ne kadar sigortalı çalışanımız oldu, biz artı istihdama net rakam olarak ocak ayında ne verdik, onu inşallah 25’inde söyleyeceğiz.” diye konuştu.

Emeklilere promosyon ödemelerinin şartları konusundaki soruya karşılık da Müezzinoğlu, emeklilere şu duyuruyu yaptı:

“(Emekliler) Bugünden itibaren hangi bankadan emekli maaşlarını almak istiyorlarsa, o bankalarla yalnız bir protokol yapacaklar, ‘Ben 3 yıl süresince maaşımı senden çekeceğim.’ (Bankalar) Yalnız maaşını o bankadan çekme protokolü evrakı dışında başka hiçbir evrak istemeyecekler. Böyle bir evrak isteyen bankayla da emekli maaşı protokolü yapmasınlar. Bugün gerekli talimatı bütün bankalara gönderdik. Emeklilerimizden promosyonla ilgili ‘Ben maaşımı 3 yıl süresince bu bankadan çekmek istiyorum.’ protokolü dışında hiçbir şart sürmeyecekler, dün akşam yaptığımız görüşmelerden sonra. Dolayısıyla bürokrasi yok.”

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR 

Mehmet Müezzinoğlu, meslek lisesi mezunlarının staj sürelerinin sigortalı sayılması yönünde kampanya başlattığı hatırlatılarak, bu konuda bir çalışma olup olmadığı sorusunu şöyle yanıtladı:

“Kampanya şayet ‘Ben erken yaşta emekli olayım.’ kampanyasıysa yanlış. Biz artık emeklilik yaşını önce 2036’da erkeklerde 60’a, kadınlarda 58’e taşımayı hedefliyoruz ve 2048’lerde de 65’e geçmeyi hedefliyoruz. Bugün dünyanın en gelişmiş ülkelerine bakıldığında emeklilik yaşı 65’in altında tek bir ülke yok. Halbuki bizde 38’den tutun ağırlıklı ortalama 52. Biz yavaş yavaş bunu 53’e, sonra 54’e, sonra 55’e taşımaya çalışıyoruz. Emeklilikte yaşa takılan kardeşlerimizin büyük çoğunluğu, farz edelim 48 yaşında gününü doldurmuş, 2 sene beklemek durumunda. 2 sene sonra 50 yaşında olacak. 50 yaşını beklemek için de biraz sabırlı olacak ki bizim ortalama hedeflerimiz bozulmasın ve emeklileri emekliliklerinde mağdur etmeyelim.”

Staj döneminin bir eğitim olduğunu belirten Müezzinoğlu, “Çalışan statüsüne koyduğumuz zaman, o zaman lisedeki öğrencileri de çalışan statüsüne koyalım. Staj çıraklık eğitimin bir parçasıdır. Çıraklığı yapmadığı için, stajı yapmadığı için zaten bugün bizim nitelikli eleman sorunumuz var. Biz onun çıraklığına maddi destek veriyoruz, stajına maddi destek veriyoruz. Ama bir de bunu ‘Ben çalışıyormuşum gibi emekliliğe de yansısın.’ diyorsa çok vicdani görmüyoruz.” dedi.

Ulusal

 

 


açıklamalar çalışma-hayatı-istişare-toplantısı emekliye-müjde mehmet-müezzinoğlu promosyon-ödemeleri türkiye-işveren-sendikaları-konfederasyonu Bu haber 25/02/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 151 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com