Eğitim İŞ’ten İHH Vakfına bağış davası

5 sene önce Güncel Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Eğitim İŞ’ten İHH Vakfına bağış davası

Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetim Kurulu, yaptığı yazılı açıklamayla, İHH Vakfının okullardan para toplamasına karşı dava açtıklarını belirtti.

Eğitim İŞ yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “İHH İnsani Yardım Vakfı, İyilikte yarışan sınıflar ‘Her sınıfın bir yetim kardeşi var’ projesi adı altında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda sınıflara kumbara koyulması usulüyle, her sınıftan her ay 100 TL para toplamaktadır.

Görünüşte son derece iyi niyetli görünen kampanyanın geldiği nokta itibarı ile gerek öğrenciler gerek öğrenci ile ailesi gerek öğrenci velileri ve hatta okuldaki öğretmenler arasında kaygı verici sorunlara neden olduğu gözlenmektedir. Her ay devam edecek şekilde süreklilik arz eden bu kampanyada asgari olarak 100TL toplanması öngörüldüğünden bu kampanya öğrenciler ve velileri üzerinde sürekli şekilde baskıya dönüşmüş durumdadır. Ekonomik durumu itibarı ile bağış yapacak gücü bulunmayan ailelerin çocuklarının yaşadığı mahcubiyet dikkate alınmamakta, pedagojik açıdan değerlendirildiğinde yaşanan sorunlar gün geçtikçe travmaya dönüşmektedir. Kaldı ki süreklilik arz edecek şekilde devletin okullarında öğrencilerden para toplanması da yasadışıdır.

Daha reşit olmayan çocukların cep harçlıklarının bağış adı altında toplanması gerek etik gerekse hukuki açıdan kabul edilemez bir uygulamadır. Devletin güven ve ciddiyetini de sarsacak niteliktedir. Dahası bu para toplama işlerinde öğretmenlere de baskı uygulanmakta öğretmenlerden taahhütler istenmektedir.

Gönüllülük esasını aşan bu uygulamanın iptal edilmesi için Bakanlığa yaptığımız başvuruya Bakanlığın kulak tıkaması nedeniyle uygulamanın iptali için sendikamızca dava açılmıştır.”

Haber Merkezi

 


Çanakkale çanakkale-şube-yönetim-kurulu dava eğitim iş ihh Bu haber 25/02/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 119 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com