ÇASİAD’DAN HAFTALIK EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİ

6 sene önce Uncategorized
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

ÇASİAD’DAN HAFTALIK EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİ

 TÜRKİYE EKONOMİSİ

 • TÜİK’in yayınladığı Kasım ayı istihdam verilerine göre, Kasım ayında mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,1 puan arttı ve %11,8 oldu. Genç nüfusta işsizlik oranı ise 1 puan arttı ve %21,6’ya yükseldi.
 • TCMB verilerine göre 12 aylık cari açık Aralık 2016’da bir önceki aya göre 700 milyon dolar azaldı ve yıllık olarak 32,6 milyar dolara geriledi. Aralık ayında 12 aylık dış ticaret açığı da geçen yılki 48,1 milyar dolar seviyesinden 40,7 milyar dolara düştü.
 • Maliye Bakanlığı, Ocak ayında bütçenin geçen yıla göre 7,2 milyar TL artarak 11,4 milyar TL fazla verdiğini açıkladı. Bakanlık verilerine göre faiz dışı fazla ise 18 milyar TL olarak gerçekleşti.
 • TÜİK verilerine göre Tüketici Güven Endeksi’nin Şubat ayında bir önceki aya göre bir önceki aya göre %1,8 geriledi ve 65,7 değerini aldı. Hükümetin dayanıklı tüketim mallarında Nisan sonuna kadar geçerli ÖTV indiriminin, mevcut dönemin dayanıklı tüketim malı almaya uygunluğuna yönelik alt endekste belirgin bir iyileşme sağladığı görülürken, diğer alt endekslerdeki gerilemenin devam ettiği görülüyor.
 • Özel sektörün yurtdışına olan kısa vadeli borcu Aralık ayında bir önceki aya göre 2 milyar dolar azalarak 14,3 milyar dolar olurken, uzun vadeli borçlar da 2,2 milyar dolar azalarak 202,2 milyar dolara geriledi. Bankaların hem uzun hem kısa vadeli borçlulukları Aralık ayında 1,5 milyar dolar azaldı.
 • TCMB, 1 Ocak 2017 tarihinden önce kullandırılan ve 31 Mayıs 2017 tarihine kadar vadesi dolacak olan ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinin, vadesinde ödenmesi kaydıyla geri ödemelerinin TL olarak ve 2 Ocak 2017 TCMB kurlarıyla yapılmasına imkan tanıdı.

DÜNYA EKONOMİSİ

 • Geçen hafta düzenlenen toplantıda FED Başkanı Janet Yellen, bir sonraki toplantılardan birinde faiz artırımının “uygun” göründüğünü belirtti. FED, Aralık ayında faiz koridorunu 0,25 puan artırmıştı.
 • ABD’de işsizlik maaşı başvuruları Şubat ayında beklenti seviyesi olan 245 bin kişinin altında kalarak 239 bin kişi oldu. İşsizlik başvurularının son 2 yıldır 300 bin kişinin altında kalması, istihdam piyasasının sağlıklı görünümünü sürdürdüğü şeklinde yorumlanıyor.
 • Euro Bölgesi’nde 2016 yılı dördüncü çeyrek büyümesi %0,4 olarak açıklandı. Öte yandan bölgede işsizlik oranının gerilerken enflasyonun kısmi olarak yükselmeye devam etmesi, bölgeden kriz etkilerinin azaldığı ve bölge ekonomisinin toparlandığı olarak yorumlanıyor.
 • Üçüncü çeyrekte %0,9 oranında büyüyen Yunan ekonomisi, 2016 yılı dördüncü çeyreğinde %0,4 oranında küçüldü. Ülkede IMF ve AB’ye olan borçların geri ödenemeyeceği endişeleri devam ediyor.
 • Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Rusya’nın kredi notunu Ba1 olarak korurken, kredi notu görünümünü ise “negatif’ten “durağan” seviyesine güncelledi. Yapılan açıklamada güncelleme için gerekçe olarak, ülkenin orta vadeli görünümünde petrol ve doğalgaz bağımlılığının azaltılması ve tasarrufların yenilenmesi şeklinde beklenti olduğu belirtildi.

Çanakkale çasiad dünya-ekonomisi ekonomi-değerlendirmesi türkiye-ekonomisi Bu haber 25/02/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 185 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com