Tabiat Turizmi Çalıştayı yapıldı

5 sene önce Güncel Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Tabiat Turizmi Çalıştayı yapıldı

“Çanakkale’nin Tabiat Turizmi Potansiyeli Paneli” İl Özel İdare Binası Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Tabiat Turizmi Uygulama Eylem Planı Bilgilendirme Toplantısı Çanakkale İl Özel İdare Binası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmalarını Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ ile Doğa Koruma ve Milli Parklar 2. Bölge Müdürü Mustafa Bulut gerçekleştirdi.

Panelde Çanakkale’nin değerlerinin anlaşılması, ekoturizm değerlerinin iç ve dış pazarlara sunulması, ekoturizm stratejilerinin belirlenmesi noktasında sunumlar gerçekleştirildi.

Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ yaptığı açılış konuşmasında; “Ekoturizm geç kalmış bir uygulamadır. Çanakkale’de hem doğal kaynaklar hem deniz turizmi açısından iyi bir coğrafyadır. Turizmden sorumlu bir vali yardımcısı olarak uzun zamandır doğanın turizme kazandırılması üzerine çalışıyoruz. Bu çalıştay neticesinde elde edilen bulgularla, bakanlıklarımızın yatırımları sayesinde bu eksikliği gidereceğimizi düşünüyorum. Çanakkale kuş cennetleri, doğal parklar, yürüyüş ve bisiklet güzergâhları ve birçok doğa turizmine uygun bir kenttir” dedi.

Açılılş konuşmasını yapan Doğa Koruma ve Milli Parklar 2. Bölge Müdürü Mustafa Bulut; “ Tabiat turizmi çevreyi koruyan ve yerel halkın refahını gözeten, doğal alanlara karşı duyarlı bir seyahattir.  Toplumsal doğa bilinci ve saygısını geliştirirken iyi bir gelir kaynağıdır. Doğal kaynakların hızla tükenmesi nedeniyle doğa turizmi bir eylem planı dâhilinde olmalıdır” dedi.

Çalıştay, ÇOMÜ Turizm Fakültesi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ferah Özkök’ün Tabiat ve Ekoturizm konulu sunumu ile başladı. Özkök, sunum konuşmasında Çanakkale’nin eko turizm açısından çok elverişli olduğunu vurgulayarak; “Özellikle milli parklar anlamında sahip olduğumuz değerler karşısında madencilik çalışmaları ciddi bir tehdittir” dedi.

Panel yapılan sunumların ardından önerilerin dinlenmesi ile sona erdi.

Dilek Akşen


Çanakkale il-özel-idare-binası tabiat-turizmi-potansiyeli-paneli toplantı-salonu Bu haber 24/02/2017, Cuma günü yayınlandı, 138 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com