‘Mevsimlik İşçilik Kölelik Olur’

6 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

‘Mevsimlik İşçilik Kölelik Olur’

Mevsimlik tarım işçilerine yönelik Özel İstihdam Büroları (ÖİB) aracılığı ile iş verme kanunu yürürlüğe girdi.

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Şube Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş, gerçekleştirilmek istenen sistem ile ilgili endişeleri olduğunu belirtti. Getirilmek istenen sistemin, işçiler için bir nevi kölelik sistemi olduğunu ifade eden Savaş, aynı zamanda girdileri fazla olan tarım sektöründe çiftçiye de fazla maliyet getireceğinden işçilerin yevmiyelerinin de ciddi şekilde düşebileceğini söyledi.

Savaş sistemin bir nevi taşeronluk sistemi olduğunu ifade ederek şu açıklamayı yaptı;

“Tarım işçileri daha önceden de gayrı resmi bir şekilde taşeronluk sistemi ile çalışıyorlardı. Başlarında bir kişiyi buluyordunuz. O kişi, işçileri belirli bir komisyon karşılığı bulup toparlıyordu. Bunu şu anda resmileştiriyorlar. Mevsimlik tarım işçileri böyle bir sisteme girdiği zaman böyle bir sistem kalır mı? Nasıl yapılır? Bu konuda net bir şey söyleyemiyorum. Endişelerim var. Mevcut sistemi iyileştirir mi bilemiyorum.”

“ÖNERİMİZ İŞÇİLERİN KENDİLERİNİN ANLAŞMASI…”

“Bizim önerimiz taşeron değil. Siz taşeronda ne yapıyorsunuz? Birileri üzerinden komisyon alıyorsunuz. Bir nevi nerede ise kölelik sistemi gibi bir şey. Bizim önerimiz mevsimsel tarım işçilerinin kendilerinin örgütlenip bu şekilde ki işlerini kendilerinin yapması yönünde. Koşulların iyileştirilmesi vs bunlar sağlanabilir. Taşeron sistemi ile devlet biraz daha resmileştirmek istiyor. Kayıt altına alabilir, vergi alabilir belki ancak artımda zaten maliyetler yüksek. Bu da işin içine girildiğinde çok sağlıklı yürüyebileceği konusunda şüphelerim var.”

“MALİYET YÜKSELECEK SAĞLIKLI BİR SİSTEM OLMAYACAK”

“Nihayetinde o işçilere zorunlu olarak sigorta vs verilecek ancak bunun karşılığında taşeron, geri kalandan şu kadar size verebilirim diyecek. Böyle bir sistem gelecektir, bu şekilde işçilerin yevmiyeleri de düşecektir. Bu maliyetleri çiftçiler ya da mevsimlik iş kullandıran büyük çiftçi bile olsa maliyetlerin çok büyük bir kısmını oluşturacağından maliyetler yükselecektir. Dolayısı ile çok çok sağlıklı istenen bir şekilde yürüyeceğinden endişeliyim.”

Eren Aşnaz


Çanakkale iş-verme-kanunu mevsimlik-tarım-işçileri özel-istihdam-büroları Bu haber 24/02/2017, Cuma günü yayınlandı, 135 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com