Aman Dikkat

6 sene önce Engin Ören Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

 AMAN DİKKAT!

Referandum bitene kadar galiba bir tek bu konuya eğilmemiz gerekecek. Geçen haftaki yazımda da üzerinde ısrarla durduğum bir konu vardı. Ne olursa olsun 16 Nisan’da gerçekleşecek referandumda vereceğimiz oyu, ne için verdiğimizi iyi bilmek gerek. Bir taraf olarak veya algı yönlendirmek için söylemiyorum. Ancak sürekli etrafımdan duyduğum ve beni hayretler içerisinde bırakan öyle şeyler var ki insanın resmen tüyleri diken diken oluyor. Önceki yazımda paylaştığım bir nokta vardı. Ne için oy kullandığımızı bilelim. Okumuyoruz. Sormuyoruz. Sorgulamıyoruz. Ülkede ‘EVET’ veya ‘HAYIR’ sonucu çıkması adına siyasi otoriteler algı yürütüyorlar. Bu bir gerçek. Aslında buna seçim kampanyası olarak da bakabiliriz. Yani seçim dönemlerinde bu tarz algı operasyonları olur. Ancak bu algının halkı ayrışmaya götürecek bir yapıda olmamasına özen göstermek ve süreci iyi yönetmek yine siyasi otoritelerin elinde… Sandığa iki aydan az bir süre kaldı. Siyasiler meydanlarda seçim kampanyalarına başladı. Evlerde, kahvehanelerde, iş yerlerinde, sokakta en çok konuşulan konu şüphesiz referandum.

Geçen hafta bir ortamda bu tarz bir muhabbete şahit oldum. Konuşan taraflar değişecek 18 Maddenin bir maddesini bile okumamış. Hiçbir değişiklikten en ufak bir şekilde haberi yok. Bu değişecek olan maddelerin ülke adına iyi veya kötü olacağı konusunda zaten hiçbir yoruma hâkim değiller. Sadece bu değişikliği referanduma taşıyan partiye gönül verdiği için oyunu belirlemiş. İşte geçen haftaki yazımda en çok üzerinde durduğum ve çok tehlikeli olduğunu söylediğim davranış bu… Babadan particilik veya siyasi lidere duyulan sevgi neticesi oyun rengini belirleme. Aslında hala çok geç sayılmaz. Bunun ne kadar yanlış bir tutum olduğunu ve ülke geleceğini bu denli ilgilendiren bir konuda hiç okumadan, araştırmadan, analiz etmeden oy kullanacak olmanın en büyük yıkım olacağını anlamak gerek.

Seçime artık az bir zaman kaldı. Bu maddeleri okuyup, iyice değerlendirip, bir oyun bile ne kadar önemli olduğunu iyice idrak ederek sandığa gitmek hepimiz adına bir vatandaşlık görevi. Partimiz, rengimiz, tavrımız ne olursa olsun. Burada asıl menfaati gözetilecek tek bir gerçek var o da vatan. Sürekli haberlerde ve sosyal medyada halkın referandum dolayısıyla çok gergin olduğu konuşuluyor. Halk gergin değil. Siyasi liderlerin süreçteki tavrı kişiler arasında tartışmalar çıkmasına neden oluyor aslında… Eğer siyesiler ayrıştırıcı değil birleştirici bir dil kullanırsa kimse gerilmez. Sosyal medya geyiklerine değinmeye hiç gerek yok zaten. Vatandaş kulağını her türlü gerginliğe kapatıp sadece vatanın geleceğini düşünerek hareket edecektir. Yine söylemek gerekiyor ki okuyalım. Araştıralım. Analiz edelim. Yorumlayalım. Aman dikkat…

 


aman-dikkat Çanakkale engin-ören köşe yazısı Bu haber 22/02/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 227 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com