Altın Çemberin Kalbi Çanakkale

5 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Altın Çemberin Kalbi Çanakkale

Kale Grubu, Türkiye Bilişim Vakfı ile Çanakkale’nin “akıllı şehir” vizyonuna katkı vermek üzere “Çanakkale ile Akıllı Geleceğe” sloganıyla yürütülecek ‘Aklım Fikrim Çanakkale’ projesi için işbirliği anlaşması imzalandı.

Zeynep Bodur Okyay, “Bunu başarabilirsek Çanakkale, hayal ettiğimiz gibi tüm dünyanın odağındaki bir barış şehri haline gelebilir. Bu nedenle Çanakkale’nin ‘akıllı şehir’ vizyonuna katkı vermeyi çok önemsiyoruz” dedi.

Çanakkale’nin Çan ilçesinde doğup bu yıl 60’ıncı yılını kutlayan Kale Grubu, ülkemizin bilgi toplumuna dönüşmesi için çalışan Türkiye Bilişim Vakfı ile Çanakkale’nin “akıllı şehir” vizyonuna katkı vermek üzere işbirliğine gidiyor. ‘Çanakkale ile Akıllı Geleceğe’ sloganıyla yürütülecek ‘Aklım Fikrim Çanakkale’ projesi için taraflar arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

Proje, İstanbul-İzmir aksında kalan ve adına altın çember denilen bölgenin kalbinde yer alan Çanakkale’nin “akıllı şehir” olma yolunda atması gereken adımları, tüm yerel paydaşlarla birlikte belirlemeyi ve ortaya bir yol haritası çıkarmayı amaçlıyor.

Bu proje ile Çanakkale’nin yaşanabilirliğine ve sürdürülebilirliğine teknoloji aracılığı ile katkıda bulunarak rekabet gücünü yükseltebilmek ve “akıllı şehir” kavramının farkındalığını artırmak yoluyla,  Çanakkale’nin akıllı şehre dönüşümünün hızlandırılmasına  ve yaşam kalitesinin artırılmasına katkıda bulunmak amaçlanıyor.

Bugüne kadar Piri Reis Sergisi’nden Çanakkale’nin Evlatları’na kadar şehrin ruhunu yansıtan pek çok projeyi gerçekleştirdiklerini belirten Zeynep Bodur Okyay, “Çanakkale 1915 Köprüsü ile birlikte bu şehir daha ulaşılabilir bir cazibe merkezine dönüşecek. Bu dönüşümün, şehrin hayat standardını yükseltecek bir ortak akılla gerçekleşmesi çok önemli… Eğer bunu başarabilirsek Çanakkale, hayal ettiğimiz gibi tüm dünyanın odağındaki bir barış şehri haline gelebilir. Bu nedenle Çanakkale’nin ‘akıllı şehir’ vizyonuna katkı vermeyi çok önemsiyoruz” dedi.

Ülkemizin nüfusunun 80 milyona yaklaştığını, il ve ilçe merkezlerinde yaşayanların oranının yüzde 92’yi aştığını söyleyen Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Başkanı Faruk Eczacıbaşı, “Bugün dünya nüfusunun yarıdan biraz fazlası şehirlerde yaşıyor. 300 büyük şehir, dünyadaki zenginliğin(GDP) yarısını yaratıyor. Sadece bu kadar veri dahi, şehirlerin nasıl bir kapasite sorunuyla karşı karşıya olduğunu göstermeye yeter. Nüfus artışı, bununla oluşan hizmet talebi artışı, yerel yönetimlerin hizmet arzının yetmemesi, hükümetlerin mali kaynaklarının zorlanması, günümüzün çözüm bekleyen bir gerçeği. Bu çözüm, şehirleri ‘akıllı’ yapmakla sağlanabilir. Yerel yönetimler, sınırlı kaynaklarını daha etkin ve verimli kullanmak için bilgi ve iletişim teknolojilerine yatırım yaparak, bu yatırımların sonucunda tasarruf sağlayarak, sundukları hizmetin kalitesini yükseltebilir, yenilikçilikle, sürdürülebilir gelişime yatırım yapabilir. Dünyanın başarılı örneklerine Çanakkale de katılabilir” diye konuştu.

Projenin saha ve raporlama çalışmalarını yapacak olan Novusens İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü Kurucusu Berrin Benli ise şunları ifade etti: “Şehirlerin, karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelebilmek için gereken Akıllı Şehirlere dönüşüm sürecinin sistematik olarak ele alınmasına ve ilgili projelerin bu doğrultuda geliştirilip, önceliklendirilip uygulanması gerektiğine inanıyoruz. Çanakkale’mizin, kendi ölçeğindeki diğer şehirlere örnek olmasını arzuluyoruz. Bu dönüşüm yolculuğunu, ilgili kurumlarla, ortak akıl çerçevesinde geliştireceğimiz işbirliğiyle gerçekleşebilmesinden de büyük mutluluk duyuyoruz.” diye konuştu.

 

Haber Merkezi


akıllı-şehir aklım-fikrim-çanakkale Çanakkale inovasyon kale-grubu türkiye-bilişim-vakfı Bu haber 22/02/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 158 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com