‘Kaçak rehberlere dur denmeli’

5 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

‘Kaçak rehberlere dur denmeli’

Dünya Rehberler Birliği tarafından ilk kez 1990 yılında kutlanan “21 Şubat Dünya Rehberler Günü”, dün Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen bir törenle kutlandı.

Törene İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Çanakkale Körfez Bölgesi Genel Sekreteri Ahmet Çelik, Çanakkale Rehberler Odası Başkanı Âdem Biçer ve rehberler katıldı.

İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından açılış konuşması yapan Çanakkale Rehberler Odası Başkanı Âdem Biçer kaçak rehberler konusunda büyük sıkıntıların olduğunu dile getirdi.  Biçer; “Biz bugünü coşku ile kutlamak isterdik. Biz ülke tanıtımında başroldeyiz. Son yıllarda gerçekleşmekte olan terör olayları turizm sektörünü olumsuz etkiledi. Rehberlerin zor şartlar içinde mücadele ettiğini görmek gerekir. Ruhsatnamesi olan 10.300 rehberin 8.000’i aktif olarak çalışabiliyor. Kaçak faaliyetler ve terör rehberlerin mesleğini icra etmesine engel oluyor. O yüzden coşkulu bir kutlama yapamıyoruz. Turizm destek paketlerinde de rehberler görmezden geliniyor. Rehberlere de faizsiz kredi gibi imkânların sağlanması lazım. Kaçak rehberliğin önüne geçilmesi gerekiyor. Sayın Kültür Turizm Müdürümüzün bu kaçak faaliyetler konusuna ayrıca eğilmesini istiyoruz. 2018’in Troia Kültür Yılı olarak ilan edilmesini rehberler adına bir umut olarak görüyoruz. Ayrıca Midilli Çanakkale deniz otobüs seferleri noktasında da Çanakkale Rehberler Odası olarak her türlü desteğe hazırız. Bölgemizde bir turizm hareketliliği bekliyoruz” dedi.

Dilek Akşen


Çanakkale cumhuriyet meydanı dünya-rehberler-birliği dünya-rehberler-günü tören Bu haber 21/02/2017, Salı günü yayınlandı, 97 defa görüntülendi
*