Yeşildağ: “Kan Vermek Gençleştirir”

6 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Yeşildağ: “Kan Vermek Gençleştirir”

Çanakkale Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Kerim Yeşildağ, kan bağışına dikkati çekerek, kan vermenin önemi hakkında konuştu.

Çanakkale Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Kerim Yeşildağ, “Tek kaynağının insan olması ve ihtiyaç duyulduğunda yerine kullanılabilecek bir yedeğinin olmaması kanın ve kan bağışlamanın önemini daha da arttırmaktadır. Yaklaşık kırk yıldan beri kan yerine kullanılabilecek ve bu değerli yaşam iksirinin yerini alabilecek, yapay bir madde elde etmeye yönelik çalışmalar olmakla birlikte, bu konuda tatmin edici sonuçlar maalesef alınamamıştır. ‘Kan vermek hayat vermektir.’ Bunu unutmayın ve her ne durumda olursa olsun düzenli olarak kan bağışı yapmaya çalışın.” dedi.

50 kilonun üzerinde ve 18 ile 65 yaş aralığında olan her sağlıklı kişinin kan bağışında bulunabileceğini belirten Yeşildağ;

  • Kan verince, kan yapan doku ve organlar uyarılarak, yeni kan yapmaya sevk edilir; böylece kan hücreleriniz yenilenmiş olur, kişi kendini daha iyi hisseder.
  • Kan bağışından sonra kanda bulunan yağ oranında düşme görülür.
  • Kan bağışı yapıldıktan sonra;vücudun yağ tutması azalır, metabolizma daha hızlı çalışmaya başlar
  • Kan veren kişiler kan hücreleri tazelendiğinden gençleşir.
  • Kan bağışı ile birlikte yorgunluk ve baş ağrısı şikâyetleri azalır.
  • Kan bağışı stresin azalmasını sağlarken, yüksek tansiyonu dengeler.
  • Düzenli kan veren kişinin, kalp krizi geçirme riskinin azaldığı yönünde araştırmalar bulunmaktadır.
  • Özellikle bacaklarda olmak üzere damar hastalıklarını engellediği, bazı komplikasyonları önleyebileceği düşünülmektedir.
  • Kanın kolesterol, trigliserid, şeker ve üre, kreatinin, ürik asit gibi metabolit düzeylerinin normalleşmesine olumlu etkisi olduğu, böylece metabolik hastalıkların da kontrol altında tutulmasına yardımcı olabileceği ileri sürülmektedir.
  • Kan vermeden önce, sorgulama formuna verilen sağlığımızla ilgili bilgiler, boy, kilo, tansiyon, nabız, vücut sıcaklığı yanı sıra, kan grubu, kan sayımı (hemoglobin) ve serolojik tarama testleri ölçüldüğünden, mini bir Check-up da yapılmış olur.

Diyerek faydalarından bahsederken, “Kan vermenin sağlığa sayısız faydaları var. Ancak en belirgini insanı gençleştirmesi. Kan bağışı sonrasında kan hücrelerinin daha hızlı yenilenmesi ve dolaşımda daha genç hücre sayısının artmasından dolayı metabolizma daha hızlı ve rahat çalışıyor. Bu da insanı daha dinç yapıyor ve kendisini daha rahat hissetmesine yardımcı oluyor. Kan veren kişiler vermeyenlere göre daha genç ve daha zinde oluyor.” diye konuştu.
Kan bağışının kandaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olduğunu, insanların sağlıklı yaşam için çok farklı yöntemler denediğini ve ciddi paralar harcamasına rağmen kan bağışında bulunmak gibi basit ve masrafsız bir yöntemin akıllara dahi gelmediğini dile getiren Yeşildağ, “Türkiye’de birçok kişi yaşlanmaktan, halsiz düşmekten ve eski aktivitelerin birçoğunu yerine getirememekten şikâyetçi. Tüm bu ve daha fazla sorundan kurtulabilmek için kan bağışında bulunmanın yeterli olacağı kanısındayım. Kan bağışında bulunmakla öncelikle kendi sağlığımızı korumuş, ihtiyaç halinde de yaşam mücadelesinde olan hastaların hayatını kurtarmış oluruz. Bu yüzden sağlıklı bireyler olarak hayata değer katmak adına Kızılay’ a düzenli kan bağışında bulunmak büyük önem arz etmektedir” dedi.

Haber Merkezi

 


Çanakkale kamu-hastanaleri-birliği-genel-sekreteri kan-bağışı kan-vermenin-önemi kerim-yeşildağ Bu haber 20/02/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 151 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com