“En istekli il Çanakkale”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

“En istekli il Çanakkale”

“Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” programı kapsamasında ÇTSO’da yapılan panele Başkanlık eden Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder gazetemize açıklamada bulundu.

Önceki gün Ankara’dan gelen Bürokratların katılımıyla Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odasında “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” programı gerçekleştirilmişti. Çok sayıda STK Temsilcisi, esnaf, tüccar ve sanayici iş adamlarının ilgi gösterdiği panelde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bürokratlarından en çok talep edilen şey nitelikli ve eğitimli ara elemandı. Bakanlık Bürokratlarının Prim Teşviklerinden ve Ahilik Fon’u projesinden bahsetmesi üzerine çoğu iş adamı “Bakanlık bize balık vermesin, olta versin. Biz zaten balık tutmayı biliyoruz” diyerek Bürokratları terletmişti. Çanakkaleli işverenler en büyük sorunlarının yetiştirilmiş eleman sıkıntısı olduğunu belirterek ilgili Bakanlıktan bu kapsamda taleplerde bulundu.

Ankara’dan gelen heyete Başkanlık eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder gazetemize programla alakalı yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Çanakkale’ye baktığımızda işsizlik ortalaması Türkiye ortalamasına göre çok daha iyi görünüyor ama burada daimi ikamet etmeyen öğrencilerde var biliyorsunuz. Çanakkaleli iş adamları bu kapasiteyi biraz genişletirlerse nüfusa da katkısı olacağı kanaatindeyim. Cumhurbaşkanımızın iş adamlarına istihdama yüzde 5 katkı çağrısının, Çanakkale’de yüzde 10’ları bulacağını düşünüyorum. Bizim Çanakkale için istihdama katkı beklentimiz gördüğümüz ilgiden sonra yüzde 30-35’lere çıktı. Bu kapsamda Çanakkale’nin hem burada okuyan öğrencilerin buraya yerleşeceği hem de dışarıdan göç alabileceğini düşünüyorum. Çünkü biz bu program kapsamında dolaştığımız hiçbir ilde böyle bir ilgi görmedik. Toplantıya destek olanların ve Esnaf ve Sanatkârlar Odalarının en çok istekli olduğu illerden biri Çanakkale oldu.”

Engin Ören


açıklamalar çalışma-genel-müdürlüğü çalışma-hayatında-milli-seferberlik Çanakkale çtso nurcan-önder Bu haber 19/02/2017, Pazar günü yayınlandı, 122 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com