11 Aylık Mücadele

6 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

11 Aylık Mücadele

İşbaşı Eğitim Programı kapsamında işverenin yükü bir süreliğine azalacak. 2017 Şubat ayından itibaren yılsonuna kadar işçinin sigorta ve devlet yükümlülükleri İş-Kur tarafından ödenecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 81 ilde düzenlediği Çalışma Hayatında Milli İstihdam Seferberliği Programı kapsamında düzenlenen olağan toplantılar çerçevesinde Bakanlık Çalışanlarından oluşan heyet, Çanakkale’ye gelerek bir takım ziyaret ve incelemelerde bulundu.

Ziyaretler öncesi SGK İl Binasında basın açıklaması düzenleyen Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, SGK Daire Başkanı İbrahim Özçelik, SGK İl Müdürü Hilmi Ercan, İŞ-Kur İşgücü piyasası ve İstatistik Daire Başkanı Abdülatif Gökdere, İŞ-KUR İl Müdürü Ali Çalışkan, heyet olarak yaptıkları çalışmalar ve Burdur da yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

Çalışma Bakanlığı tarafından iki ay önce Konya’da başlatılan Milli İstihdam Seferliği programı kapsamında 11 ekiple 81 ili dolaşan heyet illerdeki çalışma hayatındaki sorunları öğrenmek, politikaları bu sorunlar kapsamında yönlendirmek, istihdama katkı anlamında yapılan uygulamaları yerinde görmeyi hedefliyor. Çalışmaların neticesi bir rapor halinde Bakanlığa sunulacak. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder; “Yaklaşık 60 İl tamamlandı. İstihdamı artırmak için neler yapmak gerekiyor, bu sorunun cevabını arıyoruz. Talep ve şikâyetleri de dinliyoruz. İşçi temsilcileri ile organize sanayi bölgelerini de gezeceğiz. SGK Daire Başkanı İbrahim Özçelik yaptığı konuşmada, “İstihdamı teşvik olarak prim ertelemesi getirildi. 2016 yılının Aralık, 2017 yılının Ocak ve Şubat ayında ödenmesi gereken primleri Ekim, Kasım ve Aralık ayına ertelendi. Geçen yıl başlatılan her çalışana 100 TL asgari ücret desteği bu yılda devam ediyor. 18 yaşını geçmiş işsiz vatandaşların ödemesi gereken sağlık primi 53 TL olarak eşitlendi” dedi.

İŞVERENE PRİM DESTEĞİ

İş-Kur İşgücü piyasası ve İstatistik Daire Başkanı Abdülatif Gökdere; “Bu yıl 1,5 milyon kişiyi iş kur olarak işgücü piyasasına alacağımızı taahhüt ettik. Ülkemizde konjonktürel işsizlik arttığı için işsizlik politikaları geliştirmemiz gerekiyor. İşbaşı eğitim programı hedefimizde çıtamızı yükselttik.  Toplum yararına programlarına devam ediyoruz. İlave istihdam noktasında çalışmalarımız var.  2016 Aralık ayı itibari ile işverenimizin ortalama çalıştırdığı kişi sayısına istinaden 2017’de işe almış olduğu her kişinin sigorta ve devlet yükümlülüklerini İş-Kur ödeyecek. İşverene getirisi 773 TL olacak. İŞ-KUR bu ücreti işsizlik fonundan karşılayacak. Çalışan kişi, iş hayatına ilk defa girmiş olacak ya da en az 3 ay işsiz kalacak. Sayı sınırlamamız yoktur. 2017 yılı sonuna kadar da devam edecektir” dedi.

Dilek Akşen

 

 

 


Çanakkale devlet iş-kur işbaşı-eğitim-programı sigorta Bu haber 17/02/2017, Cuma günü yayınlandı, 424 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com