‘Troia Yılı’na Doğru Adım Adım

5 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

‘Troia Yılı’na Doğru Adım Adım

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) başta olmak üzere Çanakkale’deki tüm STK’ların işbirliği ile yürütülen “Troia Yılı” çalışmaları, sonuç vereceğe benziyor.

1998 yılında Troia Antik Kenti UNESCO Dünya Mirası Listesine girmişti. Troia Antik Kenti’nin Unesco Dünya Mirası Listesine girmesinin 20. yılı olmasından dolayı sivil toplum örgütleri, bir süredir 2018’in “Troia Yılı” olarak kabul edilmesi için her yola başvuruyor.

ÇTSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mustafa Kansu ile Bulgaristan Sofya’da düzenlenen INT. TOURIST EXHIBITION HOLIDAY & SPA EXPO Turizm fuarında bulunan Meclis Üyeleri Armağan Aydeğer ve Ahmet Çelik, Kültür ve Turizm Bakanlığı randevusu için aynı gün karayoluyla Ankara’ya geçerek, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy ve Turizm Tanıtım Genel Müdürü İrfan Önal’ı makamında ziyaret etti. AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan da ziyaret edilen kişiler arasında yer aldı.

Ziyaret hakkında değerlendirmelerde bulunan Turan, “Çanakkalemizin önemli kültürel mekanları arasında yer alan Troia Antik Kenti’nin Dünya Mirası listesine girmesinin 20. yılı olmasını önemsiyoruz. Bizler Çanakkalemizin her anlamda örnek şehir olmasını istiyor ve bunun için çalışmalar yapmaya gayret gösteriyoruz. Bu anlamda gerek Kültür ve Turizm Bakanımızla gerekse Müsteşarımızla görüşmeler yaptık. Kendileri de ‘2018’in Troia Yılı’ olmasına sıcak bakıyorlar” dedi.

Troia’nın Çanakkale ve Türkiye tarihi kadar, dünya  için de kıymetli değerlerden biri olduğunu belirten Turan, “Esnafımız ve Çanakkalemiz için önemli bir karar olacak.Tarihe şahitlik eden Çanakkalemizin kültür mirasının korunması ve yaşatılması için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu konuda Bakanlığımız ve ÇTSO Turizm Komitemizle istişareli bir şekilde ilerleyeceğiz. Çanakkalemiz marka kent olma yolunda emin adımlarla ilerliyor” dedi.

Haber Merkezi

 


Çanakkale Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası çtso toria-yılı Bu haber 16/02/2017, Perşembe günü yayınlandı, 262 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com