SEÇSİS’e de “Hayır”

5 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

SEÇSİS’e de “Hayır”

Bireysel katılımcılar tarafından imzalanan, SEÇSİS yazılımının iptaline ilişkin dilekçeler Yüksek Seçim Kuruluna gönderildi.

31 Ocak 2017 tarihinde, internet ve fiziki dilekçeler üzerinden, tamamen bireysel katılıma bağlı olarak, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’na hitaben “Anayasa Değişikliği Referandumunda SEÇSİS Kullanılmasın” konulu imza kampanyası başlatılmıştı. Katılımcılar Çanakkale Merkez PTT Şubesi’nde buluşularak, konuya ilişkin bir basın açıklamasının ardından, imzaya açılan fiziki dilekçeler YSK’ya gönderdi.

Basın açıklamasını Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Güneş Pehlivan yaptı. Pehlivan açıklamasında; “31 Aralık 2017 tarihinde Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’na hitaben bir dilekçe ile imza kampanyası başlattık. Anayasal seçim ilkelerinin güvence altına alınmasını istedik. Yunanistan ve Almanya gibi demokratik ülkelerde güvenlik açığı nedeniyle kullanılmayan SEÇSİS yazılımının Türkiye’de de kullanılmamasını talep ettik. Dilekçemiz ve dilekçemizde yer alan gerekçelerimiz basına gönderilmiştir ve internette mevcuttur. Destek vermek isteyen herkes, bugünden sonra da dilekçeyi imzalayarak faks ve posta yoluyla Yüksek Seçim Kurulu’na ulaştırabilir. Seçimlerin nihai sonuçları SEÇSİS’in insafına kalmış değildir. Nihai olan ıslak imzalı ve geçerli tutanaklardır. SEÇSİS verileriyle siyasi partilerin verileri arasında bir uyuşmazlık ortaya çıkarsa, tutanaklar belirleyici olur. Bu nedenlerle siyasi partilerimizin sandık görevlileri ve müşahitleri sandık güvenliğini sağlamada en üst düzeyde hassasiyet göstereceklerdir. Yine de seçim güvenliğini sağlamada asli görevli olan Yüksek Seçim Kurulu’dur. Bu nedenle bizler kamu vicdanını güvence altına almak için öncelikle Yüksek Seçim Kurulu’nu göreve çağırıyoruz. Ve hatırlatıyoruz; her oy, bir yurttaşın kimliğidir. Kaybedilemez, çalınamaz, yok sayılamaz ve değiştirilemez” dedi.

 Dilek Akşen


Çanakkale dilekçeler-gönderildi seçsis seçsise-hayır ysk Bu haber 16/02/2017, Perşembe günü yayınlandı, 134 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com