Savaşın Acı Yüzü

6 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Savaşın Acı Yüzü

 2008’de Seddülbahir Ertuğrul Tabyası onarımı sırasında keşfedilen ve bir Mehmetçiğe ait olduğu düşünülen kaval kemiği ve asker postalı Namazgâh Tabyası’nda sergileniyor.

Tarihin en kanlı savaşlarından birisi olan Çanakkale Savaşlarının yaşandığı tarihi Gelibolu Yarımadası’nda, 2008 yılında Seddülbahir Ertuğrul Tabyası onarımı esnasında bulunan ve bir Mehmetçiğe ait olduğu düşünülen kaval kemiği ve asker postalı, Çanakkale savaşın çetinliğini gözler önüne seriyor.

İçinde kaval kemiği olan asker postalı geçen yıl Namazgâh tabyalarına getirildi. 2016 yılından itibaren Eceabat Kaymakamlığı tarafından işletilen Namazgâh Tabyası müze bölümünde sergilenen bot içerisindeki ayak ve kaval kemiği, görenlere savaşın ne denli ağır şartlarda gerçekleştiğini hatırlatıyor.

Alan Kılavuzları ve Çanakkale Şehitlerine Vefa Derneği Başkanı Ertekin Köse, “Tabyalar onarılırken düşman gemilerinden atılan şarapnel parçaları, askerlerden mataralar ele geçti. 2008 yılında Seddülbahir Ertuğrul Tabyası onarımı esnasında bir askerimize ait bot ve kemik bulundu. Bizim askerimiz diyoruz, çünkü İngiliz ve Fransız gemilerinden dev mermiler atılıyor tabyalara. 3 Kasım 1914’te ilk saldırıyı başlattılar ve ilk şehitlerimizi Seddülbahir’de verdik. 5 subay 81 askerimiz şehit olmuştu. Aylarca 1914’ten 18 Mart’a kadar sürekli bir saldırı vardı. Savaş boyunca gemilerden tabyalara saldırılar devam etti. Muhtemelen bu askerimize ait bir kemik, o saldırıların bir tanesinde toprak altında kaldı ve ondan sonra 2008’li yıllarda restorasyon çalışmaları esnasında bulundu.  Uzun süre Seddülbahir’de sergilendi. Geçtiğimiz yıl da Namazgâh Tabyasına getirildi” dedi.

İHA


asker-postalı Çanakkale kaval-kemiği namazgah-tabyası seddülbahir-ertuğrul-tabyası Bu haber 16/02/2017, Perşembe günü yayınlandı, 230 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com