Öğrencilerden Alkışlanacak Hareket

5 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Öğrencilerden Alkışlanacak Hareket

Çanakkale İsmail Kaymak Ortaokulu’nun 5-6-7 ve 8. ve sınıf öğrencileri kermes düzenleyerek elde edilen gelirle hayvanlar için barınak yaptılar. Çocukların Halk bahçesine barınakları yerleştirmesi sırasında Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da onlara eşlik etti.

8. sınıf öğrencisi Mert Efe Kahraman gerçekleştirdikleri projeyi şöyle anlattı:
“Yerli Malı Haftası’nda gördük ki bazı yemekler çöpe gidiyor. Biz de bir kermes düzenleyerek oradan gelen paralarla kış aylarında üşüyen hayvanlar için bir barınak yapmak istedik. Böylece bir kermes düzenledik. Toplam 9 tane şubemiz var. Her bir şubede istekli arkadaşlarımız yaptıklarını getirerek sattılar. Buradan gelen paralarla da barınaklarımızı yaptık.”
Yapılan 5 adet barınak halk bahçesinin çeşitli alanlarına yerleştirilecek. Tüm canlıların bir arada yaşaması gerektiğine dikkat çeken Gökhan ise; “Hayvanlar ve bitkiler de canlı. Gereksiz yere ağaç kesmeyeceğiz. Elzem bir durum olur da kesersek yerine yenilerini dikeceğiz ki doğa kendini devam ettirsin. Çocuklar emek vererek böyle bir konuda duyarlılık göstermişler. Gönüllülük böyle bir şey. Böyle duyarlı çocuklarımız olduğu için çok mutluyuz. İsmail Kaymak Ortaokulu öğrencilerine, öğretmenlerine ve velilerine ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum. Çanakkale hayvanseverleri de bu konuda mutlu olacaklar. Bizlere de bunları iyi muhafaza etmek gerekiyor.” diyerek düzenli olarak barınakları kontrol edeceklerini ifade etti.
Gökhan konuşmasında kısa süre önce gerçekleşen hayvan zehirlenmelerine de değinerek; “Buna karşılık hayvanlara eziyet edenler de var. Bunu yapmamalarını diliyoruz. Günahtır, canlıdır. Canlılar bir bütün olarak dünyayı oluşturuyor. Ayırd etmemeliyiz. İnsanlar ne kadar dünyayı kullanma hakkına sahipse diğer tüm canlılar da öyledir.” diye konuştu.
Öğrenciler tarafından, normalde fiyat olarak pahalı olduğu belirtilen barınaklar; Çanakkaleli bir marangozun desteğiyle daha uygun fiyata ve daha çok sayıda yapıldı. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan konuşmasına ek olarak; “Marangoz Ali Bey’e teşekkürlerimizi iletiyoruz, sağ olsun çocuklarımıza yardımcı olmuş. Öğrencilerimizi de tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.” diyerek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Yıldız Sağlam


Çanakkale çanakkale-ismail-kaymak-ortaokulu halk bahçesi hayvan-barınağı kermes Ülgür Gökhan Bu haber 16/02/2017, Perşembe günü yayınlandı, 120 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com