Et Satışında Yüzde Elli Düşüş

6 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Et Satışında Yüzde Elli Düşüş

TÜİK’in verilerine göre kırmızı etteki fiyat artışı, vatandaşı kümes hayvanlarına yöneltti. Tavuk üretiminde yüzde önceki yılın anı ayına göre yüzde 12.3 artış oldu belirtildi. Kırımızı et satışı hakkında görüşlerini aldığımız esnaf ise kırmızı et satışında ciddi bir düşüş olduğu ancak bu düşüşün beyaz ette herhangi bir hareketlilik yaratmadığını belirtti.

Alım gücünün düştüğünü ve bu düşüşün ilk olarak et satışlarına yansıdığını ifade eden esnaf, vatandaşın sadece acil durum ve ihtiyaç dâhilinde alım yaptığını açıkladı. Esnaf geçen yıla oranla yüzde elli dolayında azalma olduğunu açıklarken doların yükselmesinin yanı sıra referandum sürecinin de satışları etkilediğini açıkladı.

Et satışları hakkında görülerini aldığımız esnaf şunları söyleri; 

“VATANDAŞ TASARRUFA GİDİYOR”

Ozan Duman; “2 aydan beri ilerimiz yarı yarıya fark etti. Özellikle dolar yükseldikten sonra düşüşler çok hissedildi. Bu evet hayır ortaya çıktıktan sonra insanları sanki ellerinden para çıkartmak istemiyorlar, harcama yapmıyorlar. Müşterilerimiz iki kilo alacaksa bir kilo, bir kilo alacaklarsa yarım kilo alıyorlar. Ucuz olan şeyleri düşünüyorlar. Tasarrufa gidiyor herkes şu anda. Durumdan hali ile hiç birimiz memnun değiliz ancak bir an önce de düzelmesini bekliyoruz. Bütün esnaflar olarak durum bu… Kıyma 40 lira, kuzu bütün alırlarsa 35 lira, pirzola 55 lira, bonfile 60 lira, koyun eti 25 lira, sucuk 35 lira indirim yaptık. Tavuğa da zam geldi.”

 

MAAŞLAR AYNI, YAŞAM PAHALI, SATIŞLAR DÜŞTÜ

Resul Çakmak; “Fiyatlar geçen kurbandan beri aynı, ancak vatandaşın alım gücü yok. Alımlar düştü. Vatandaş et almıyor. Sadece bizim değil, tüm esnafın alım gücü yok. Zaten nasıl olsun ki, emekli maaşları aynı ama yaşam pahalanıyor. Vatandaştan pek et almıyor. Ben emekli memurum, 31 yıl çalıştım hala bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Şu anda emekli parası ile çocuk okutmak imkânsız.”

 

“KIRMIZI ET ZAMMI BEYAZ ETE YÖNELTTİ DİYE BİR ŞEY YOK”

Hasan Kılıç; “Satışlar yarı yarıya düştü. Düşüş ile beraber ete zam da geldi. Yüzde 10-20 civarında zam geldi. Bu da zaten düşük olan satışları daha da düşürdü. Tavuk da ağır gidiyor. Yani et zamlandı tavuk satışı arttı diye bir şey yok. Tüm etlerde yüzde 40-50’ye yakın bir düşüş var.”

 

Fevzi Amaç; “Bizim satışımız fena değil. Biz genelde sakatat satıyoruz. Biz de düşüş yok çıkış var. Fiyatlarda aynı her bir değişiklik yok standart. Bizde ciddi bir değişiklik yok. Uzun zamandır aynı.”

“İHTİYAÇ HARİCİNDE VATANDAŞ KIRMIZI ET ALMIYOR”

Murat Gündoğdu; “Son dönemde tabi bütün sektörlerde olduğu gibi kırmızı ette de ciddi bir düşüş var. Doların yükselmesi ekonominin son gidişatı bunlara da yansıdı. Aynı şekilde tavuk satışları da düştü. Yani et alamayan tavuğu tercih ediyor diye bir durum yok. Tavukta zaten kış sezonuna göre fiyatları yüksek. Vatandaşın alım gücünde ciddi bir düşüş var. Acil ihtiyacı olmadığı durumda her vatandaş et satın almıyor. 100-150 gram gibi satışlar oluyor. Onun dışında eskisi gibi kilo satışı pek kalmadı diyebilirim.”

Eren Aşnaz

 

 


Çanakkale fiyat-artışı kırmızı et kümes-hayvanları tavuk-üretimi tüik Bu haber 16/02/2017, Perşembe günü yayınlandı, 156 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com