‘Emek Sineması’nı Üstadından Dinledik

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

‘Emek Sineması’nı Üstadından Dinledik

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin düzenlediği Kentte Sinemalar süreli sergisine paralel olarak yapılan söyleşinin konuğu, Gazeteci kimliğiyle tanınan kentin en eski Sinemacısı Nejat Tabak oldu.

Devam eden Kentte Sinemalar sergisine ek olarak “Emek Sineması” başlığıyla Nejat Tabak, 15 Şubat Çarşamba Günü saat 18.00-19.00 arasında Kent Müzesi’nde bir söyleşi gerçekleştirdi. Çanakkale Emek Sineması’nda yıllarca emek vermiş olan Tabak, aynı zamanda Çanakkale’nin efsane başkanı olarak bilinen Reşat Tabak’ın da oğlu olması dolayısıyla söyleşi de birçok anısını paylaştı ve konukların sorularını yanıtladı.

Sinemacılığının yanı sıra matbaacılık ve gazetecilik yaptığından da bahseden Tabak; Emek Sineması’nın ortaya çıkış sürecini ve Çanakkale’de sinemacılığı anlattı. Tabak’a göre 1960-70 yılları arasında en parlak dönemini yaşayan sinemalar aynı dönemin ilk yarısında çok fazla sansürlemeye maruz kalmasına rağmen sinemalarda seyirci hiç eksilmedi. Sinemanın yer göstericilikten, film seçip oynatımına kadar her alanında yer aldığını ifade eden usta sinemacı, renkli televizyonların ardından sinemacılığın kendisine göre bitmiş durumda olduğunu söyleyerek sözlerini tamamladı.

Yıldız Sağlam


Çanakkale çanakkale-kent-müzesi kentte-sinemalar nejat-tabak söyleşi Bu haber 16/02/2017, Perşembe günü yayınlandı, 250 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com