Güzel Kokmak Artık Daha Pahalı

5 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Güzel Kokmak Artık Daha Pahalı

Gün geçtikçe yükselen dolar hayatımızın her alanına yansımaya devam ediyor. Zamlardan nasibini alan parfümün durumunu ise Çanakkale çarşı esnafı yorumladı.

Çarşı esnafı her şeyin döviz üzerinden alınıp satıldığından bahsederek, ülkenin böyle bir durumda olmasıyla zamlı alışverişin de kaçınılmaz olduğunu düşünüyor. Ham maddenin dolarla alınmasının üreticiden sonra bayiilere de yansıyarak fiyatları etkilediğini belirten esnaf mecburen zammı yansıttıklarını ifade ediyor.

Kurumsal bir markanın işletmecisi olan Evren Öcal; “Daha müşteriye tam anlamıyla yansımadı. Ülkede her şey döviz üzerinden alınıp satılıyor. Dolayısıyla kozmetik de öyle. Kozmetik aynı zamanda lükse de giriyor. Hem dövizle geliyor hem de KDV’si daha yüksek. Eskisi gibi kazancımız yok. Müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem dolayısıyla zamları mümkün olduğunca ertelemeye çalıştık. Bir buçuk aydır zamlı alıyor olmamıza rağmen satışlarımızda henüz aynı oranda zam yok. Durumu tüketiciye yansıtıp işlerimizi bozmak istemedik fakat bu durum sürerken bir yükseliş daha gerçekleşti. Mart ayından sonra yeniden fiyatlara yansıyacak. Şu anda 40 TL olan parfümün 50 TL’ye kadar çıkması bekleniyor. Dolar yükseldikçe insanlar alıveriş yapmaya korkuyorlar.” diyerek çarşının durgun olduğunu ifade etti.
Nurdoğan Işık; “Esanslar Fransa’dan ve euro üzerinden alınıyor. İster istemez fiyatlara da yansıyor. Kurumsal bir firmayız. Aralığın 15’inden itibaren 30 TL olan parfüm 40 TL, 18 TL olan ise 25 TL’den satılmaya devam ediyor. Sürekli gelen zamlar en çok halkı etkiliyor. Fakat halkımızın tepkisi çok kısa sürüyor. Şu anda tepki alıyoruz. Ama zamlar asıl günlük ihtiyaçlara yansıyor. ” diyerek halkın tepkisiyle durumun değişebileceğini söyledi.

2006’dan beri aynı sektörde çalışan Kemal Ödemiş, zammın kaçınılmaz olduğunu belirterek; “Döviz üzerinden alınan esanslar parfüme gelen zamları kaçınılmaz kılıyor. Bugün itibariyle biz de zammı tüketiciye yansıttık. 7 TL’ye satılan ürün 10 TL oldu. Üst kalite dediğimiz grupta da bir artış gerçekleştirdik. Keşke olmasa. Ama üretici firmalara yansıyan bu durum dolaylı olarak bayiilere de yansıyor. Ham madde de döviz üzerinden alınıyor. Bu durum zincirleme gerçekleşiyor. Bu işte TL ile kesinlikle çalışılmıyor. Geçiş dönemi adıyla bir süre sabredildi. Ama birçok firma yansıtmak durumunda kaldı. Yükselişin tüketiciye minimal olarak yansıması için elimizden geleni yapıyoruz. Kışın geçmesiyle yeni bir zam bekleniyor.” diye konuştu.

Yıldız Sağlam


Çanakkale çarşı-esnafı dolar-fiyatı zamlar Bu haber 15/02/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 78 defa görüntülendi
*