Erkek Şiddeti Anayasa İhlali

5 sene önce Güncel Kadın
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Erkek Şiddeti Anayasa İhlali

Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu, yeni evlenen çiftlere erkek şiddetini ve şiddetin uygulayıcısı erkeği öven unsurlar içeren kitabı hediye eden Şahinbey Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Güneş Pehlivan ileri bir tarihte konuya ilişkin basın açıklaması yapacaklarını ifade etti.

Pehlivan; “Eceabat Belediyesi’nin bir protokolle kardeş belediye olduğu Gaziantep Şahinbey Belediyesi evlenen çiftlere bir paket hazırlamış.  Çanakkale kadın erkek eşitliği konusunda Türkiye’ye örnek olacak bir şehirdir. Paket içerisinde seccade, tespih gibi ürünler ile beraber bir de Aile Saadeti isimli bir kitap hediye edilmiş. Şahinbey Belediyesi’nde evlenenler sadece Sünni-Müslüman mı?  Ortada bir de laiklik ilkesi vardır. Yeni evlenen çiftlere bilinçlendirici birçok materyal sağlanabilecekken bu kitabın verilmesi anlamsız. Evlilik hukuku, anne bebek sağlığı, nüfus planlaması gibi birçok konuda bilinçlendirici kitaplar da verilebilirdi. Verdikleri kitapta kadına yönelik suçu öven, dayak mekanizmasını bir ıslah olarak gören unsurlar bulunuyor.  Ayrıca bu noktada erkeğe de kadını ıslah etme sorumluluğu yükleniyor. Tamamen kadın düşmanlığı çağrısı olan ve suçu öven, suçluyu öven bir kitap. Toplumu kadın düşmanlığına davet eden bir çağrıdır.  Anayasa ihlali artık bir gelenek haline geldi ancak anayasa ihlali en ağır suçtur. Görevini bilen hâkim ve savcılar inanıyorum ki gereğini yapacaktır. Anayasanın 10. Maddesi kadın ve erkek eşittir. 41. Madde ailede eşler arasında eşitlik vardır der. İstanbul Sözleşmesinin maddelerinde devletin organlarının kadın ve erkek eşitliğine değinir. Biz bu sözleşmeyi ilk imzalayan ülkeyiz. Devlet bu sözleşme ile kadına yönelik ön yargıları kaldırmakla yükümlüdür. Biz Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak olağanüstü gündemle toplandık. Konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Şahinbey Belediyesi CHP Meclis Üyesi Uğur Kalkan konuyla ilgili gazetemize bir değerlendirmede bulunarak; “Şahinbey Belediyesi’nin dağıttığı, kadının nasıl dövülmesi gerektiğini anlatan ‘aile saadeti’ isimli kitap kaç gündür gündemden düşmüyor. 4 Milletvekili Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı. Başta İzmir Barosu Kadın Hakları olmak üzere bazı barolar ve avukat arkadaşlar suç duyurusunda bulunmak için hazırlık yapıyorlar. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı bir hanımefendi yürütüyor, birçok kadın meclis üyesi var, kadın yönetici var. Birisi de çıkıp ‘bu kitap yanlıştır, bu kitabı dağıtan özür dilemeli’ demiyor. Dilerim bundan sonraki süreçte daha güzel haberlerle gündeme geliriz” dedi.

Dilek Akşen


anayasa-ihlali Çanakkale çanakkale-barosu-kadın-hakları-komisyonu erkek-şiddeti şahin-bey-belediyesi suç-duyurusu Bu haber 15/02/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 108 defa görüntülendi
*