Çanakkale İçin Mavi Adım

6 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale İçin Mavi Adım

TURMEPA’nın MITSUI & CO. Ltd. Çevre Fonu hibesi ve İÇDAŞ A.Ş. desteğiyle ‘Çanakkale Deniz Aşıkları, Çanakkale İçin Mavi Adım’ projesi toplantısı Parion Hotel’de gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıya Japonya’dan proje hibe destekçisi Mitsui firması Türkiye Genel Müdürü Yoichiro Yagihashi’de katıldı.

Çanakkale’de Türk Boğazlar Sistemi’nin önemini ve Çanakkale Boğazı içerisindeki biyolojik çeşitliliğin korunması için yetişkinler ve üniversite öğrencileriyle bilinçlendirme çalışmalarını kapsayan proje için Parion Hotel’de paydaşlar toplantısı gerçekleşti. Yapılan toplantı da bundan 3 yıl önce ‘mavi kuşak’  adı altında bir proje yazdıklarını ve bu projeyi MITSUI’ye, Japonya’ya gönderdikten sonra 68 proje arasında seçildiğini belirten Deniz Temiz Derneği Genel Müdür Yardımcısı F. Mine Göknar açılış konuşmasında; “Biz bundan 3 yıl önce İstanbul Boğazı için ‘mavi kuşak hareketi’ adı altında bir proje yazdık.  Bu projeyi MITSUI’ye, Japonya’ya gönderdik. 68 proje arasından seçildi. Bu bizim için bir onur meselesi oldu ve çok heyecanlandık. 3 yıl boyunca İstanbul’da 34 ilçede 50bin öğrenciye ulaştık 800 öğretmen ve birçok gönüllü ile ciddi bir yol kat ettik. Tam proje bitmek üzereydi, dedik ki MITSUI’ye ‘bizim bir fikrimiz daha var, bu konuda da 3 yıl destekler misiniz?’ Dediler ki ‘projeyi yazın, görelim’. Çanakkale’yi ele aldık. Çanakkale Boğazı gerçekten çok çok önemli. Bu konuda ne yapabiliriz yazdık, gönderdik ve kabul ettiler. Projenin bir kapsamı var ve o kapsam içinde çalışıyoruz. Yani yazdıklarımızı hayata geçirmeye çalışıyoruz. Bu projenin dışında da bazı imkânlar ve destek sağlanırsa onları da minik minik yer vermeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Eren Aşnaz


Çanakkale çanakkale-deniz-aşıkları çanakkale-için-mavi-adım çevre-fonu-hibesi içdaş mıtsui parion-hotel turmepa yoichiro-yagihashi Bu haber 15/02/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 134 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com