14 Şubat Esnafa Yaradı

5 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

14 Şubat Esnafa Yaradı

14 Şubat Sevgililer Günü, ekonomik dalgalanmalardan ve soğuk havalardan etkilenen Çanakkale esnafının yüzünü bir nebze olsun güldürdü.

Ekonomideki olumsuz gelişmeler, kurdaki dalgalanma derken bir de üzerine havaların iyice soğumasıyla bazı günler siftah bile yapamayan Çanakkaleli esnaf, dün 14 Şubat Sevgililer Günü vesilesiyle rahat bir nefes aldı. Hafta sonu dahi bomboş olan caddeler dün itibariyle, bu özel gün için alışveriş yapanlarla doluydu. Toplumun bazı kesimi bu güne tepkiyle yaklaşıp, tamamen ticari maksatla uydurulmuş bir gün olduğunu düşünse de, çoğu kişi için en sevdiği insanı mutlu etmek adına bir fırsat olduğu kesin. Sevdiğini mutlu etmek için ona hediye almak adına sokağa çıkanların içinde genci de vardı yaşlısı da. Tabi Sevgililer Günü deyince ilk akla gelen hediye ise şüphesiz ki çiçekler oldu. Tek gülün 7.5 TL’den, aranjmanların ise 10 TL ile 30 TL arasında değişen fiyatlarda satıldığı günde, en yoğun ilgi çiçekçilere oldu.

12 yıldır çiçekçilik mesleği ile uğraşan Mustafa Kır satışların gayet iyi olduğunu belirterek şunları söyledi; “Sabah saatlerinden itibaren satışlarımız gayet iyi. Genelde sabah ve öğle saatlerine kadar orta yaş ve üzeri, müşteri sayısı çok daha fazla oluyor. Genç çiftler ise akşam saatlerinde daha çok alışveriş yapıyor.”

Yine 20 yıldır bu işle uğraşan ve Çanakkale’de Bankalar Sokağı’nda bir tezgâhta çiçeklerini satan Murat Kır ise güllerini, bugün için hazırladığı özel kaplara koyarak satıyor. Bu şekilde tanesini 10 TL’ye satan Kır, satışlardan oldukça memnun. Kır, güllerini İzmir’den getirtip, özenle hazırlayıp satışa sunduğunu ve müşterilerinin de bu sunumdan çok memnun olduğunu belirtti.

Bu özel gün için görüşlerine başvurduğumuz bir başka çiçekçi Meriç Tanyel ise şunları belirtti; “Biz zaten genel manada özel siparişler alıyoruz. Çok çeşit aranjmanlar yapabiliyoruz. Bu gün de yine dükkânımıza gelen müşteri sayısı çok fazla ama sipariş veren müşteri sayısında da oldukça büyük bir artış var. Müşteriye yetişmekte zorlandığımız bir gün diyebilirim.”

Çiçekçiler dışında 14 Şubat Sevgililer Günü için özel konseptler hazırlayan farklı sektör dalları da dikkat çekti. Kuyumcular Çarşısında bulunan bazı kuyumcular bu güne özel tektaş kutularını gül tasarımı ile süslerken, kafeler kalp şeklinde açtıkları simitleri kahvaltı tabağı ile kombinleyince ortaya güzel görüntüler çıktı.

Engin Ören


14şubat Çanakkale ekonomik-dalgalanmalar esnafın-yüzü-güldü sevgililer-günü soğuk-havalar Bu haber 14/02/2017, Salı günü yayınlandı, 115 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com