Bademli Köyü’nden Yardım Çağrısı

6 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bademli Köyü’nden Yardım Çağrısı

Ayvacık İlçesine bağlı Bademli Köyü’ne gönderilen konteynerlerin fotoğrafları, sosyal medyada yankı uyandırdı. Sosyal medyada paylaşılan ve Bademli Köyü Muhtarı tarafından Van’dan gönderildiği iddia edilen konteynerlerin içlerinin kullanılamaz halde olduğu gözlemlendi.

İlk depremin üzerinden sekiz gün geçmesine rağmen Çanakkale beşik gibi sallanmaya devam ediyor. En son geçtiğimiz Pazar günü 16.48’de meydana gelen 5,3 şiddetindeki depremde Ayvacık’a bağlı Bademli Köyü’nde iki ev daha yerle bir oldu. Can kaybının yaşanmadığı deprem bölgesine gönderilen 19 adet konteynerin iç tesisatlarının hala yapılmadığını, konteynerlerin şu anda kullanılmaz halde olduğunu ifade eden Bademli Köyü Muhtarı Hüseyin Özer, sekiz gündür yardım beklediklerini ifade etti.

Ayvacık İlçesine bağlı Bademli Köyü’ne gönderilen konteynerlerin fotoğrafları sosyal medyada yankı uyandırdı.  Sosyal medyada paylaşılan ve Bademli Köyü Muhtarı tarafından Van’dan gönderildiği iddia edilen konteynerlerin içlerinin kullanılamaz halde olduğu gözlemlendi. İçerisi çöp dolu, tuvaletlerin kırık dökük, camları ve  kapıları olmayan konteynerlerin bu haliyle geldiği bilgisi aktarıldı.

Yetkililerden alınan bilgiye göre; Bademli Köyü’ndeki depremzedelere Ayvacık Geri Gönderme Merkezi kalacak yer olarak gösterildi. Merkez ve Bademli Köyü arasında da sürekli bir otobüs hattı kuruldu. Ancak hayvancılık ile geçinen köylüler köylerini ve hayvanlarını terk etmek istemedi.

Bademli Köyü Muhtarı Hüseyin Özer; “Yıkılmalar devam ediyor. Pazar günü meydana gelen depremde iki ev daha yerle bir oldu.  Hasar Tespit Çalışmalarına göre yapılan ilk tespitlerde 9 evin ağır hasarlı olduğu bilgisi paylaşıldı. 18 evde de hafif hasar tespit edildi. İlk depremin üzerinden 8 gün geçti. AFAD evlere girmememiz konusunda sürekli uyarı da yapıyor. Hepimiz temkinli davranıyoruz.  Hastalarımız, yaşlılarımız ve çocuklu ailelerimiz var. 19 adet konteyner gönderildi.  Bu konteynerler çok eski. Bunlar buraya Van’dan gönderilmiş ve şu ana kadar tesisat düzenlemeleri yapılmadı. Kimi konteynerlerin kapısı yok, kiminin camı kırık. Hala çadırda kalan insanlarımız var. Havalar çok soğuk ve ısınma problemi yaşıyoruz. Sağlık çadırımız da yok. Yemek gönderiliyor bize yörede bulunan yağ fabrikasının yemekhanesini kullanıyoruz. Çadırlarda ısınma problemimiz var. 8 gündür yardım bekliyoruz. Geceleri traktör römorklarında kalan aileler var. Bize geri gönderim merkezi’nde kalacağımızı söylediler. Ancak köylünün burada geçim kaynağı hayvancılık. Kimse hayvanını bırakmak istemiyor. Konteynerlerde kalmaya razıyız ancak tesisatlar tamamlandı. Bazı yaşlılarımızı merkeze gönderdik” dedi.

Dilek Akşen


bademli-köyü konteynırlar sosyal-medya yardım-çağrısı Bu haber 13/02/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 371 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com