Vekil Öz: Erdoğan’a Tuzak Kuruluyor

6 sene önce Güncel Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Vekil Öz: Erdoğan’a Tuzak Kuruluyor

Serbest Bölgeler Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının 11. Maddesinde CHP Grubu adına TBMM Genel Kurulunda konuşan CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, “O üst akıl kimse, Sayın Erdoğan’a ve ülkemize tuzak kuruyor, bunu özellikle söylemek istiyorum. Şu Anayasaya bir bakın millet yararına ne var?” dedi.

Konuşmasına Çanakkale’de yaşanan deprem nedeniyle tüm hemşehrilerine bir kez daha geçmiş olsun dileklerini sunarak başlayan Öz, “Suriye’de şehit olan evlatlarımıza da rahmet diliyorum, ailelerine ve milletimize sabırlar diliyorum.” dedi.

Türk malının marka bilinirliği ve tanıtımı için yapılan çalışmalar ihracatçılarımızın ve sanayicilerimizin ihraç ettiği ürünlerin bedelini elbette olumlu etkileyeceğini ifade eden Öz, “Bu girişimleri CHP olarak her zaman desteklemekteyiz ancak böylesi önemli konuların günü kurtarmayı hedefleyen son dakika önergeleriyle olmayacağı açıktır. Olması gereken, komisyonda ihracatçıların, sanayicilerin, akademisyenlerin, ekonomistlerin görüşleri alınarak bu tasarının düzenlenmesiydi. Her zaman olduğu gibi AKP sektör temsilcilerinin ve muhalefetin uyarılarını dikkate almadan alelacele bu tasarıyı geçirmiştir.”

“AKP’NİN BAŞKANLIK ISRARI”

Öz, “Türkiye’nin dış finansman ihtiyacı yıllık 200 milyar doların üzerinde olup enerjide dışa bağımlılığın, düşük katma değerli üretime yol açan politikaların, orta teknoloji ve orta gelir tuzağının derinleştiği ekonomik sorunlar vatandaşlarımızın yaşamını doğrudan etkilemektedir. Ülkemizde yaşanan krizin, yaşanan endişe ve korkunun nedeni küresel değildir, Türkiye’nin kendi iç dinamiklerinin durağan hâle getirilmesinden ve AKP’nin başkanlık ısrarından kaynaklanmaktadır.

Dahası, ülkemizi terör ve güvenlik zafiyeti ve 15 Temmuz süreciyle karşı karşıya bırakan, bir dönem birlikte yol aldıkları, devleti uçuruma sürükleyen cemaatlere bugün “terörist” diyen siyasi iktidar, ekonomik istikrarsızlığın ana aktörü olmuştur. Tüm sektörlerin yapısal reformlar beklediği bir dönemde başkanlık inadı uğruna ve OHAL şartlarında, ülkemiz adı konmamış derin bir ekonomik krize sürüklenmektedir.

Siz istediğiniz kadar bu konularda düzenleme getirin, yasamanın, yürütmenin, yargının bir kişiye bağlandığı bir düzende kararnamelerle yönetilecek ülkeye yatırımcı güven duymaz. Ülkede güven olması için tek adam rejimi olmaması gerekiyor.

En başta, ülkede barış ortamını ve toplumsal birlikteliği sağlamamız gerekiyor. Israrla bu sistem değişikliğini getirmek istedikçe ülke kutuplaşıyor. Başkanlık tartışmaları nedeniyle döviz borcumuz neredeyse 2 katına çıktı. Bu durumda yatırımcı nasıl yatırım yapsın, ihracat artsın, istihdam sağlansın?” dedi.

“ERDOĞAN’A TUZAK KURUYORLAR”

“AKP üst akıldan bahsederek ‘Ülkemizi bölmeye çalışıyor.’ diyor ama bence, kimse o üst akıl, ülkemizde başkanlık ve tek adam rejimi istiyor. Dünyada tek adam rejimiyle büyümüş, düzlüğe çıkmış bir tane ülke yok. Orta Doğu’da yıkıma uğramış ülkelerin hepsi tek adam rejimiyle yönetilmişlerdir ve o üst akıl, tek adam rejimli ülkelerde hep başrol oynamıştır. Tek adamla yönetilen Mısır, Libya, Suriye, Irak gibi ülkeler hep kaosu yaşamıştır; Kaddafi, Saddam bunun sonucunda iktidardan düşmüştür. O üst akıl kimse, Sayın Erdoğan’a ve ülkemize tuzak kuruyor, bunu özellikle söylemek istiyorum. Şu Anayasaya bir bakın millet yararına ne var?”

“80 MİLYONU İLGİLENDİREN BİR MADDE YOK”

“‘Evet’ vereceklere soruyorum: Şu anayasada ülke ve millet yararına bir tane madde var mı? Şu maddeleri lütfen okusunlar, içinde emekli var mı, çiftçi var mı? Ne var maddelerde? Cumhurbaşkanı yargıyı belirler, Cumhurbaşkanı rektörleri belirler, Cumhurbaşkanı bakanları belirler, yardımcılarını, milletvekillerini belirler, Cumhurbaşkanı Meclisi fesheder, Cumhurbaşkanı kararname çıkarır. Tüm maddeler bir kişinin yararına düzenlenmiş, 80 milyonun yararına bir tane madde yok”

“MİLLETE YALAN SÖYLENİYOR”

“Atatürk’e tek adam diyorlar…Milletin gözünün içine baka baka yalan söylüyorlar… Mesele Recep Tayyip Erdoğan meselesi değildir, kim olursa olsun, ülkenin iradesinin bir kişinin eline bırakılmaması meselesidir. Atatürk’e ‘Tek adamdı.’ diyenler milletin gözünün içine baka baka yalan söylüyor. Atatürk’e Sakarya Meydan Savaşı öncesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 5 Ağustos 1921’de sadece üç aylığına başkomutanlık yetkisi verilmiştir. Atatürk ‘Egemenlik milletindir. Türkiye Büyük Millet Meclisinin haricinde hiçbir makam millî mukadderata hâkim olamaz’ diyerek ülke yönetiminin Meclis tarafından olacağını söylemişti. Mustafa Kemal Atatürk ömrünü ülkesinin demokratikleşme mücadelesine adamıştır. Gündemimiz başkanlık değil, olmamalı, gündemimiz bir kişinin geleceği değil, gündemimiz 80 milyonun geleceği olmalıdır.” dedi.

 Haber Merkezi

 


bülent öz Çanakkale chpçanakkale serbest-bölgeler-kanunu tbmm tuzak uyarı Bu haber 10/02/2017, Cuma günü yayınlandı, 187 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com