Kadınlara nitelikli dayak önerisi

6 sene önce Kadın Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kadınlara nitelikli dayak önerisi

Karınızı dövüyor musunuz? Döverken kafanız mı karışıyor? Hangi organına hangi şiddette vuracağınızı hesaplayamıyor musunuz? Dövmek için neden ararken sıkıntıya mı giriyorsunuz? Gaziantep Şahinbey Belediyesi tüm sorularınızın cevabını verdi.

OdaTV’den Barış Terkoğlu’nun haberine göre; Eceabat Belediyesi’nin kardeş belediyesi olan Gaziantep’in Şahinbey Belediyesi, evlenen çiftlere bir hediye paketi hazırladı. Paketin içerisinde Aile Saadeti isimli bir kitap, Kuran, seccade, tespih ve takke çıkıyor. Kitapta kadın hakları ayaklar altında çiğnemekle yetinmiyor.  Nasıl çiğneneceği de detayları ile anlatılıyor. Çünkü kitap, kadının eve kapatılmasının ötesine geçiyor. Kadına dayağı savunurken, kadınların nasıl dövüleceğini de ayrıntılarıyla anlatıyor. Çanakkale BARO Kadın Hakları Komisyonu konuyla alakalı olağanüstü toplandı.  Herhangi bir kitap okuma kabiliyeti olmayıp karısına işkence eden erkekler eğer kazayla bu kitabı okurlarsa nitelikli işkence hakkında bilgi sahibi olacak.

Kitaba göre “haddini aşmış” kadın, “ıslah edilmek” için önce öğüt verilir, ardından yatakta yalnız bırakmak gibi fiili tavırlarla yola getirmeye çalışılır. Artık bunlarla uslanmayan kadın ise dövülür. Kitapta şu ifadeler yer alıyor: “Bu da fayda sağlamaz ise demek ki kadın yuvasının değil keyfinin derdindedir. Ona başka bir ilaç gerekmektedir. Bu azgın kadını boşayıp yuvayı dağıtmadan önce evin içinde ıslah etmek için kocaya tavsiye edilen bu ilaç onu korkutmak ve usulüne uygun dövmektir. Bu safhada kadını döverek cezalandırma, çok hassas bir iştir. Bu, ağır bir hastaya yan tesiri çok olan bir ilacı vermeye benzer.”

Kitapta daha sonra kadının nasıl dövüleceğine dair teknik bilgiler veriliyor: “Sopa, demir gibi tehlikeli bir alet kullanılmayacak. Dövme halkın içinde değil, gizli ve kendi evinde olacak. Kadın dövülüp, kapı dışarı atılmayacak. Dövdüğünü kimseye söylemeyecek. Dövme ve kavga sürekli olmayacak.”

Erkek dayağın ölçüsü konusunda kafa karışıklığı yaşamıyor kitapta; “Yüze, göze, kafaya, karın boşluğuna, edep yerine vurulmayacak. Hiçbir organ zedelenmeyecek, saç baş yolunmayacak. Kadına lanet okunup küfürlü sözler söylenmeyecek” deniyor.

Peki, İslam dayağa izin veriyor mu? Yazar şöyle cevap veriyor:”Dinimiz yoldan çıkmış, çevresine zararlı hale gelmiş nefislerin ıslahı için ilaç ve tedavi hükmünde dayakla cezalandırmayı meşru görmektedir. Tabii ki usulüne göre ve hukukuna riayet etmek şartıyla. İşin aslı: Dayak iki türlüdür. Biri zulüm, diğeri lazımdır. Lazım olan dayak ilaçtır…”

Peki, bir erkek yoldan çıkarsa, ıslah etmek için dövülebilir mi? Kitap şöyle yanıt veriyor: “Kadının, elinden ekmek yediği kimseye el kaldırması doğru değildir. Bunun için dinimizde, dayağı hak eden kocayı dövme işi kadına verilmemiştir.”

Dilek Akşen


Çanakkale gaziantep-şahinbey-belediyesi kadın kadına-şiddet kitap skandal Bu haber 10/02/2017, Cuma günü yayınlandı, 190 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com