Esnafın Umudu Kredi

6 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Esnafın Umudu Kredi

KOSGEB’in esnafa verdiği 50 bin TL faizsiz kredi şartları değişti. 3 yıl vadeli olarak düzenlenmiş ve ilk 12 ay ödeme yapılmayacak olan kredi ödemeleri, daha sonra 3 ayda bir yapılacak ödemeler ile 8 taksitle 24 ayda tamamlanacak. Çanakkale esnafı, KOSGEB’in girişimciye yaptığı bu kredi desteğini gazetemize yorumladı.

Önce sertifika sahibi olup, ardından iş yeri açma şartını kaldıran KOSGEB, yeni düzenleme ile bu koşulları biraz daha hafifletti. Tek umudu krediler olan Çanakkale esnafı ise KOSGEB’in desteğini gazetemize yorumladı. Faizsiz kredi haberiyle bir yanı umutlu olan esnaf, diğer yandan sınırlı sayının içine giremeyeceklerini düşündükleri için umutsuz… Ekonomik anlamda dertli olan esnaf, kredinin gerçek ihtiyaç sahipleri tarafından kullanılabileceği konusunda ise tedirgin…

Aynalı Et Ürünleri – Şenol Amaç;
“Ekonomi gerçekten canlandırılmak isteniyorsa daha farklı tedbirler alınmalı. Daha önce köylerde işi gücü olmayan gençlere verilecek olan kredinin de arkası gelmedi. Bu kredinin faydalı olabilmesi için sayı arttırılabilir. En önemlisi de adil dağıtılmalı. Gidip müracaat edenler de kredinin kendilerine çıkmayacağını düşünüyor.”

Aynalı Çarşı Manav – Zülbiye Sadıç;
“Daha fazla kişiye destek olması adına kişi sayısının arttırılabileceğini düşünüyorum. Esnaf adına güzel bir proje. Gerçekten ihtiyaç sahiplerine verilirse faydalı olacaktır.”

Gülay Kuaför – Gülay Ergin;
“Esnaf için iyi bir haber. Esnaflığa yeni başlayanlar için faydalı olacağını düşünüyorum. Böyle bir imkan varsa kullanılmalı… İşyerini büyütmeyi düşünen esnafın da faydalanabileceği bir kredi… Sınırlı sayısı olan bu krediye imkanı zaten olan işletmeler başvurmamalı. Krediyi almanın belli kriterleri olmalı ki gerçek ihtiyaç sahipleri faydalansın. Sayının artması da bu anlamda bizler için iyi olur.”

25 yıllık esnaf olan aktar sahibi Murat Kurtulmuşcan;
“Kullanmasını bilen için güzel bir proje. İhtiyacı olan, geri ödemesinde zorlanmayacağını düşünenler kullanmalı. Bu nedenle verimli şekilde kullanılması gerekiyor. Esnaf olarak krediden dilimiz yandığı için ben çok da kullanılması taraftarı değilim.”

Anahtarcılıkla uğraşan İbrahim Kuzeyoğlu; “Türkiye geneli düşünüldüğünde sayının az olduğunu düşünüyorum. Çok güzel bir şey tabii ki ama objektif olarak uyguladığı takdirde. Fakat bizler artık öyle olacağını düşünmüyoruz.”

Yıldız Sağlam


Çanakkale esnaf kosgeb kredi röportaj umutlar-kredide Bu haber 10/02/2017, Cuma günü yayınlandı, 187 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com