Çanakkaleli tedirgin

6 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkaleli tedirgin

Son günlerde Ayvacık’ta art arda yaşanan depremler vatandaşta paniğe neden oldu. Çanakkale halkı ile yaptığımız röportajlar çoğu vatandaşın depreme hazır olmadığını gösterdi.

Son zamanlarda gerek kamu spotları gerekse eğitim programları ile deprem öncesinde ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında vatandaşlar bilgilendiriliyor. Kentlilerin çoğu depreme karşı hazırlıklı değil.

Ayvacık Sokakağzı’nda ikamet eden emekli öğretmen Kamibin Er (61) deprem sırasında Ayvacık’ta olduğunu ifade ederek şiddetiyle hissettiklerini söyledi. Er; “Gölcük depremi sırasında da orada görevdeydim. O zamanlar da herkes bu durumdan psikolojik olarak etkilenmiş vaziyetteydi. İnsanların atlatması güç oldu. Ayvacık için muhtarlıklarla görüşüldüğünde az hasar olduğu söyleniyor. AFAD ekipler de çalışma halindeler. Evimizin yakınında prefabrik bir alanımız var kendimizce önlem olarak orada kalıyoruz. Hala tedirgin vaziyetteyiz. Sabaha kadar uyumadık.”

Cemal Oylan: Çanakkale’de temek kazsan 20 metrede su çıkıyor. Ne kadar hazırlıklı olabiliriz ki! Eşimi de talimatlandırdım. Telefonlarımızı yanımıza alarak uyuyoruz. Merkezde büyük bir deprem olsa nerede toplanacağız hiç bilmiyorum.

Güzin Oylan: O kadar tedirginim ki iki gecedir uyumuyorum. Telefonlarımız hep yanımızda. Esenler’de bir toplama alan var. Başka nerelerde bilmiyorum.  Daha büyük deprem olmaz diyorlar. Biraz içimiz rahatlıyor.

Birsen İlbars: 2 gündür çok tedirginim. Sabaha kadar oturdum. Sabah 5’ten beri sokaklardayım. Deprem olup bittikten sonra daha çok korkuyorum.  Yine olacak mı diye.  Kabanım çantam hep yanımda. Suyum ve ilaçlarım da hazır. Deprem olursa Cumhuriyet Meydanı ve halk bahçesinde toplanılır diye biliyorum.

Saadettin Çetin (74): “Ölüm gelirse kaçınılmaz, bundan korkumuz yok. Ancak önlem almakta fayda var. Ayvacık şu an kötü durumda. Daha da kötü olabilirdi, hala da olabilir. Çevrede hala birçok eski bina var. Çok kötü durumdalar. Sadece deprem değil sel, yağmur, kar gibi afetler de başımıza gelebilir. Çanakkale şiddetli rüzgarları olan da bir bölge. Binalar bu açıdan sağlam, depreme de dayanıklı yapılmalı. Ne kadar kentleşirsek o kadar iyi olur. Binalar yenilenirse kendimizi daha güvende hissederiz.”

İbrahim Işık:Artçı depremlere kadar hissettim. Ne olacağını bilemiyoruz, korkarak bekliyoruz.  Elimizden geldiği kadar tedbirli olmaya çalışıyoruz. İnşallah tekrarı olmaz. Ayvacıklı vatandaşlarımıza çok geçmiş olsun.”

Kerim Sağlamyürek: “Ayvacık’ta yaşanan deprem hepimizi çok üzdü. Depremler aslında çok büyük depremler değil.  Ama sabah saatlerine denk geldiği için daha korkutucu oluyor.  Hepimiz tedirginiz. Herkes bir şeyler söylüyor. Beklemekten başka çaremiz yok. AFAD VE Kızılay’ın çalışmalarını da takdirle karşılıyoruz.   İki gecedir telefon ve suyu yakınlarımda tutuyorum.  Evdeki hiçbir kapıyı kapalı tutmuyorum herhangi bir deprem anında kapılar sıkışabilir.”

Firdevs Gündoğdu: “Depremler hepimizi çok korkuttu. Büyük bir deprem olsa ne yaparız hiç bilemiyorum. Deprem anında sabit bekliyorum. Kaçmak hiç doğru değil.  Depremin durduğundan emin olduktan sonra güvenli bir yere geçiyorum.”

Dilek Akşen- Yıldız Sağlam


ayvacık Çanakkale deprem depremehazırmıyız röportaj vatandaş-panik Bu haber 07/02/2017, Salı günü yayınlandı, 211 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com