Uzmanlar: “Korkulacak bir şey yok”

5 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Uzmanlar: “Korkulacak bir şey yok”

Ayvacık’ta dün sabah saatlerinde 5,5 ve öğle saatlerinde 5,3 büyüklüğünde depremler meydana geldi. Konu ile ilgili gazetemize değerlendirmede bulunan uzmanlar; korkulacak bir şey olmadığını ama tedbiri de elden bırakmamak gerektiğini ifade etti.

Jeoloji Mühendisleri Odası Çanakkale İl Temsilcisi Prof. Dr. Erdinç Yiğitbaş ve Sismoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tolga Bekler gazetemize yaptığı açıklamada “Artçılar bir süre daha devam edecektir” diye konuştu.

Son zamanlarda sıklıkla tekrarlanan ve merkez üssü Ayvacık olan depremler vatandaşı tedirgin ediyor. Uzmanlar, yaşanan depremlerin korkutucu olmadığını ancak tedbiri elden bırakmamak gerektiğini ifade etti. Artçılar önümüzdeki birkaç hafta daha devam edecek.

“DAHA BÜYÜK DEPREM BEKLEMİYORUZ”

Jeoloji Mühendisleri Odası Çanakkale İl Temsilcisi Prof. Dr. Erdinç Yiğitbaş yaptığı değerlendirmede; “Çanakkale Ayvacık-Gülpınar dolaylarında meydana gelen deprem, oradaki fay sisteminde hareketlilik olduğunu gösterir. Daha büyük depremler beklemiyoruz. Orada deprem üreten faylar çok büyük faylar değil. Ama sonuç itibari ile bu faylar deprem ürettiğine göre dikkatli olmak gerekiyor. O fayın üstünde tekrar bir deprem olursa yine bu büyüklükte olur. Ama bu diğer fayları harekete geçirme ihtimalini de barındırır. Biga Yarımadasının çevresinde büyük faylar vardır. Artçılar bir süre gelmeye devam edecektir ancak zaman içerisinde sönümlenir. Ayvacık ve yöresi için daha büyük bir deprem beklemiyoruz. Bu depremler olağanüstü değildir. Ancak depremler tabii ki her zaman için bir tehdittir. Tedbiri elden bırakmazsak korkacak bir şey yoktur” dedi.

Sismoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tolga Bekler; “Mühendislik yapılarında hasar oluşmasını beklemediğimiz bir depremdir. Bölgeye ait karakterize bir depremdir. Sığ bir depremdir, 7 km derinliktedir. Büyüklük Kandilli Rasathanesi tarafından 5,5 olarak verildi. Ege Bölgesinde oluşan bu deprem önümüzdeki birkaç hafta içerisinde artçı nitelikli depremleri doğurur. Hasar yapma özelliği yok. Çanakkale alüvyon bir zeminde olduğu, yumuşak, çöker malzemeden oluşan bir zeminde olduğu için doğal olarak depremi hissetti.  Bu tür zeminlerde depremin etkisi de fazla oluyor. Vatandaşlar da tedirgin oluyor. Ancak bu tarz depremler hasar yapıcı özellikte değildir. Bölgede bu ve benzeri depremi oluşturacak çok sayıda fay sistemi vardır. Edremit, Kestanbol, Yenice, Gönen ve Saroz Bölgesinde bu tür depremler zaman zaman yaşanır. Bir sonraki depremin öncüsü ya da artçısıdır demek için erken… Bunlar bilimsel çalışmalar gerektirir. Şu an için görünen Gülpınar’dan denize doğru bir fay hattının hareketi olduğudur. Daha büyük nitelikte bir deprem beklemiyoruz. Çünkü bu faylar yaklaşık 20 km’liktir” dedi.

“ÖNEMLİ OLAN ZEMİNE UYGUN YAPILAR”

Doç. Dr. Bekler, önemli olanın zemin etütleri olduğunu vurgulayarak “Bizim ülkemiz deprem ülkesidir. Kaçacak yerimiz yok. Önemli olan zemin etütlerinin iyi yapılması ve yapı unsurudur. Yapıların zemine uygun olması gerekmektedir. Mesele zeminin taşıyabileceği yapıyı tasarlamaktır. Jeoloji, Jeofizik ve İnşaat Mühendislerinin koordine içerisinde olması gerekir. Bu çalışmadan da ders alacak yöneticilerin de olması gerekir. Son noktayı yöneticiler koyar. Çanakkal Türkiye’de depreme uygun yapılar konusunda önde gelen illerdendir. 2014 yılında Çanakkale Geoteknik zemin özelliklerini belirlediğimiz bir çalışma yaptık. Çanakkale Belediyesi ve Üniversite arasında bir anlaşma sonucunda zeminlerin özellikleri ve risk bölgelerini bir rapor halinde Belediyeye sunduk. Çanakkale Belediyesi bunun üzerine bu çalışmayı kullandı. Hızlı gelişen bir kentiz. Lâpseki, Gelibolu ve Biga Yarımadası riskli bölgeler arasındadır. Yönetimlerin mutlaka Jeoloji, Jeofizik ve İnşaat Mühendisleri ile koordineli olması gerekir.”

Dilek Akşen


ayvacıkd Çanakkale eprem Bu haber 06/02/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 104 defa görüntülendi
*