ÖTV Tamamen Kaldırılmalı

6 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bakanlar Kurulu’nun Özel Tüketim Vergisi(ÖTV), Katma Değer Vergisi(KDV) ve Damga vergisi düzenlemeleriyle ilgili değişiklik kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan karara göre özellikle beyaz eşya ve bazı elektrikli ev aletleri ile küçük gemi ve yatlardan alınan ÖTV, Nisan ayı sonuna kadar sıfırlandı. Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Tüketici Koruma Derneği (TÜKODER) Çanakkale Şubesi Başkanı Ali Rıza Berkit, tüketicilerin yaşamının kolaylaştırılması için ÖTV’nin tamamen kaldırılması gerektiğini belirtti.

Tüketici Koruma Derneği (TÜKODER) Çanakkale Şubesi Başkanı Ali Rıza Berkit, yayınlanan kararın tüketicilerin yaşamını kolaylaştırır gibi görünse de ÖTV’nin Nisan ayı sonuna kadar bazı ürünlerde kaldırılmasının yetmeyeceğini belirtti. Toplumun dar kesiminde kullanılan bazı ziynet eşyalarında ÖTV ve KDV olmadığını ifade eden Berkit, geniş kesimin kullandığı nerede ise tüm ürünlerde olduğunu söyledi. Berkit, son olarak Akaryakıta gelen zamların ÖTV’ler den kaynaklı olduğunu açıklarken, devletin bu konuda bir an önce sübvansiyona gitmesi gerektiğinin altını çizdi.

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Berkit, şöyle konuştu;

“Hükümetin son günlerde tüketicilerin yaşamını kolaylaştıracakmış gibi görünen yasalarda ciddi değişiklikler yapılıyor. Ama maalesef ÖTV’nin sadece Nisan ayının sonuna kadar bazı ürünlerde kaldırılması yetmiyor. Bence ÖTV’nin tamamen kaldırılması gerekiyor. Daha ileri bir söylem, bundan 30-40 yıl önce bu ülkede KDV bile yoktu. Biz haberin ilk çıkışında sanki KDV kaldırılmış havası var gibi geldi. Biz tüketiciler gerçekten indirim olacak diye epey bir sevinmiştik.”

“NİSAN SONUNA KADAR TÜKETİCİYE YANSIYACAĞINI SANMIYORUM”

“ÖTV indirimlerinin Nisan sonuna kadar tüketiciye yansıyacağını sanmıyorum. Ancak zira satıcı ve sağlayıcıların elinde kalır diye düşünüyorum. Sonuç olarak ÖTV’lerin tamamen kaldırılması gerekiyor. Kamu oyununda dikkatini çektiği gibi son günlerde KDV bile kaldırılmış. Toplumun dar kesimin kullandığı ürünlerde, örneğin ziynet eşyalarının bir kısmında ne ÖTV ne de KDV var. Toplumun geniş kesiminin kullandığı şeylerde hem ÖTV’si hem de KDV’si var. Hep dünyada ilklerdeyiz diyoruz. Yine vergide de ilklerdeyiz. Kısacası Nisan sonuna kadar ÖTV’nin tamamının kaldırılması gerekiyor.

“AKARYAKITTA SÜBVANSİYONA GİDİLMELİ”

“Aynı zamanda birçok sektörün olmazsa olmazı akaryakıt fiyatlarını devletin kesinlikle sübvansiyon etmesi gerekiyor. Üretim bölümlerinde sübvansiyon etmesi gerekiyor. Bir ülkenin sübvansiyon olmadan kalkınması kesinlikle imkansız. Denizcilere ne kadar indirim yapıyorsanız vergilerde de biraz daha tasarruf yapılıp özellikle üretim yapılan alanlarda KDV ve TV indiriminin akaryakıta da yapılması gerekiyor.”

Eren Aşnaz

 


açıklama ali rıza berkit Çanakkale damga-vergisi değişiklik kdv ötv TÜKODER Bu haber 06/02/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 142 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com