Çanakkale Beşik Gibi

4 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Beşik Gibi

Son zamanlarda depremlerle sık sık sallanan Ayvacık’ta dün en büyüğü 5.5 şiddetinde olmak üzere 150’ye yakın deprem meydana geldi. Çanakkaleliler, dün sabah saat 06:51 sıralarında meydana gelen şiddetli deprem ile güne başlarken öğle saatlerinde meydana gelen 5.3 şiddetindeki depremin etkisi de büyük oldu. Ayvacık’ın köylerinde onlarca evin hasar gördüğü, küçükbaş hayvanların telef olduğu depremde bazı vatandaşlar yaralı kurtuldu.
Ayvacık, Ocak ayı içerisinde önce 4.6 sonra ise 4.0 şiddetindeki depremlerle sallanmış ve durum, ilçe sakinleri arasında korkuya yol açmıştı. Bölgede yaşanan bu deprem olaylarının ardından gazetemize açıklama yapan ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümünden emekli olan deprem bilimci Prof. Dr. Doğan Perinçek “Bölgede enerji birikmeye devam ediyor. Tedbiri elden bırakmamak lazım” diyerek halkı depremlerin devam edebileceği hususunda uyarmıştı. Tüm bu bilgilerin ışığında dün sabah Ayvacık ilçesine bağlı Gülpınar beldesi açıklarında, 6 kilometre derinliğinde meydana gelen ve yaklaşık 8 saniye süren 5.3 şiddetindeki deprem ilçe halkını korkuttu. Meydana gelen bu büyük depremin ardından bölge artçı depremlerle sık sık sallanmaya devam ederken saat 07.17’de meydana gelen 4.2 şiddetindeki depremin ardından 13.58’de meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki deprem ise sabah meydana gelen en büyük deprem oldu.
VALİ TAVLI BÖLGEDE İNCELEMELERDE BULUNDU
Vali Orhan Tavlı, Ayvacık ilçesi açıklarında saat 06.51’de meydana gelen 5,3 şiddetindeki depremde ilk bilgilere göre can kaybının olmadığını belirtti. Vali Orhan Tavlı, depremin ilk anlarından itibaren AFAD ve UMKE ekiplerinin seferber edildiğini hatırlatarak, “Ayvacık Kaymakamımız ve ekipler gerekli araştırmaları yapıyorlar. Çok şükür can  kaybı gözükmüyor. Bazı köylerde boş olan evlerin daha önce kar ve yağmurdan dolayı etkilenen çatılarında hasarlar olabilir. Arkadaşlarımız o köylere de ulaşmaya çalışıyor” dedi. Öte yandan Ayvacık’a 50 kilometre mesafedeki Yukarıköy ve Çanköy’de bazı evlerde hasarlar olduğu öğrenildi. Deprem, Yukarıköy’de çok sayıda evin yıkılmasına ve onlarca koyunun telef olmasına yol açtı.
MUHTAR ÇAVUŞ: “KÜÇÜKBAŞ HAYVANLAR TELEF OLDU”
Yukarıköy Muhtarı Mehmet Yahya Çavuş, 06.51 sıralarında büyük bir gürültü ile uyandıklarını belirterek, “Köyümüz 250 haneli… Köyde 40-50 civarında evde hasar var, bazı evlerde küçükbaş hayvanlar da telef oldu. Evlerden kimisinin ise sadece çatısı kaldı” dedi.
Öte yandan Çamköy Muhtarı Mustafa Sinop da köyde 5-6 evde hasar olduğunu ifade ederek, “Çok şükür yaralanan ve can kaybı yok. 5-6 evde hasar var. Camimizde de çatlak var. Jandarma ekipleri köyümüzde yardım ediyor” diye konuştu.
Çanakkale’ye 30 kilometre mesafedeki Yukarıköy ile yakınlarındaki Çamköy’de hasar meydana geldiği, Jandarma, AFAD ve UMKE ekiplerinin bölgede çalışma başlattığı öğrenildi.
İHA – Engin Ören


ayvacıkd Çanakkale eprem orhan-tavlı vali ziyaret Bu haber 06/02/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 74 defa görüntülendi
*