Sütmatikler geliyor

6 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Sütmatikler geliyor

Çiğ sütün tüketiciye doğrudan satışını öngören düzenlemenin Başbakanlık’a gönderilmesinin ardından üretici harekete geçti. Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği sütmatik ile vatandaşa sağlıklı süt sunmaya hazırlanıyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, çiğ süte ilişkin bir düzenlemenin yapıldığını açıkladı. Çelik; “Amacımız, sağlıklı sütü talep eden vatandaşlara çiğ süt ulaştırmaktır, çiğ sütü satmayı yasaklamak değildir” diye konuştu.

Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği ve Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Özkurnaz konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Özkurnaz; “Hastalıktan Ari İşletmelerde hayvanlara kan tahlili yapılır. Eğer hayvanlarda hastalık yoksa Hastalıktan Ari Belgesi verilir.  Her altı ayda bir bu tahliller tekrarlanır. Buradan elde edilen çiğ sütü hiçbir sıkıntı olmadan üreticiye ulaştırabilirsiniz. Burada soğutma tankı önemlidir.  Çiğ sütün +4 derecede soğutularak bakteri üretmesi engellenir. Bu şekilde süt iki gün saklanır. Çiğ sütün vatandaşa en sağlıklı şekilde ulaştırılması için geliştirilmiş sütmatikler vardır. Tarım Kooperatifleri olarak bir sütmatik edindik. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, çiğ sütün tüketiciye doğrudan arzına ilişkin tebliğ taslağını hazırladı. Düzenleme yürürlüğe girdikten sonra yerel yönetimle irtibat içerisine gireceğiz. Ve sütmatiği belirlenen bir alana yerleştireceğiz. Böylelikle vatandaşımıza sağlıklı bir çiğ süt sunmuş olacağız” dedi.

Sokaklarda satılan sütler ile ilgili olarak kalite kontrol noktasında sıkıntılar olduğunu ifade eden Özkurnaz;  Sokak sütçülüğü yıllardır devam eden bir sektördür. Ama bu sütün kalitesini bilmek, sağlık açısından kontrolünü yapmak mümkün olmayabilir. Bu düzenleme ile hastalıktan arî işletmelerden alınan sağlıklı ve temiz sütler tüketiciye sunulmuş olacak.  Dolayısıyla hem çiftçimiz mutlu olacak hem de tüketici gönül rahatlığı ile süt tüketmiş olacak” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, çiğ sütün doğrudan arzına ilişkin düzenleme sonrası, çiğ sütün satışıyla ilgili başlayan tartışmalarla ilgili “Çiğ sütü, talep eden vatandaşa nasıl en yakın yerden ulaştırabiliriz; diye bir düzenleme yapmışken, ‘Çiğ süt satılmayacak’ gibi bir yaklaşım kabul edilebilir değil. Amacımız sağlıklı sütü talep eden vatandaşlarımıza çiğ süt olarak ulaştırmak. Amacımız çiğ sütü satmayı yasaklamak değil” dedi.

Dilek Akşen

 


başkan Çanakkale mehmet-özkurnaz sağlıklı-süt süt-üreticileri-birliği sütmatik tarım-kooperatifleri-merkez-birliği vatandaşa-süt Bu haber 04/02/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 381 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com