Şişen Konut Stokunu Eritme Kampanyaları

6 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Şişen Konut Stokunu Eritme Kampanyaları

Son yaşanan ekonomik yükseliş birçok özel firmayı yeni kampanyalar yapmaya yönlendirdi. Emlak Konut ve GYODER ortaklığında ev alımlarında Türkiye’de ilk defa 240 ay vade ve 0.75 faiz oranında kampanya düzenleniyor. Konu ile ilgili olarak Çanakkale Müteahhitler Birliği (ÇMB) Başkanı Hakan Vural’dan görüş aldık. Vural, aynı zamanda son dönemde döviz kurlarındaki artışın inşaat sektörüne yansımasını da gazetemiz ile paylaştı.

Vural, gazetemize yaptığı açıklamada 20 yıl gibi uzun vadeli kampanyaları önermediklerini belirtti. Bu tür kampanyaların şişen konut stokunun eritilmesi olduğunu ifade eden Vural, tüketici açısından aylık 500-600 TL fiyat farkı oluştuğunu ve 20 yıl sonrasının borcunu bugünden üstlenildiğinin altını çizdi. Vural aynı zamanda son dönemde y döviz kurlarında ki hareketliliğin ev satışlarına yansımasına ise Çanakkale’nin son dönemde tercih edilen il olduğunu belirterek tüketici açısından herhangi bir talep azalması olmadığını açıkladı.

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Vural, şunları söyledi;

20 yıl vadeye dayalı konut kampanyalarını bizler de tüketici olarak izlemekteyiz. Bu kampanya şu an için emlak konutun üretmiş olduğu ve gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketlerinin teşvik verdiği bir kampanyadır. Sadece İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa şehirlerinde yapılmaktadır. Buradaki amaç, gördüğümüz kadarı ile tüketiciye uzun vadeli ödeme planları sunarak ulaşma imkânı vermek gibi gözükmesi ile beraber asıl hedef çok büyük oranda şişen konut stokunun eritilmesidir.

“TÜKETİCİ 20 YIL SONRASININ FİYATINI BUGÜNDEN ÖDÜYOR”

“Bu bağlamda bu kampanyaları firmalar ciddi finansman katkısı yaparak böyle fiyatlar bulmaktadırlar. Tüketici açısından da incelediğimizde her ne kadar 0.70 faiz oranı gibi ifadeler içerse de aylık kredi taksitini de 500-600 TL’lik bir fiyat farkı oluşmakta ve tüketici 20 yıl sonrasının borcunu bugünden üslenmektedir. Bu bağlamda faiz yükünün çok olduğu anapara ödemesinin çok az olduğu insanları bu ödemeden bunalacakları bir plan ortada. Biz açıkçası tüketici yönde çok cazip bulmuyoruz.”

“ÇOK CİDDİ FAİZ YÜKÜ ÖDÜYORSUNUZ”

“Benzer kampanyalar şehrimizde bazı firmalar tarafından yapılabilir. Lakin bizim satmış olduğumuz konut fiyatları İstanbul’daki konut fiyatlarının dörtte biri düzeyinde. Dolayısı ile Çanakkale’deki firmaların bu kampanyayı düzenleyecek oranda zaten karı da yok. Faiz yükünü karşılamak gibi bir düşüncesinin de olduğunu zannetmiyorum. Biz alımlarda 10 yıl vadeyi bile önermiyoruz. Çünkü 5 ila 8 yıl arası optimum fayda sağlıyor. Onun üstünde çok ciddi faiz yükü ödüyorsunuz. Çok anlamlı bir faiz düşüklüğü olmuyor. Tüketicilerimiz bu hesabı çok iyi yaparlar. Ama bu da bir kampanyadır hayırlı olsun.”

“ÇANAKKALE ŞU AN ÇOK CAZİP”

“Çanakkale’nin artık bir hikâyesi var 1915 boğaz köprüsü için düğmeye basıldı. 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası Çanakkale’de ki sükûnu gören ülkemizdeki değerli dostlarımız Çanakkale’yi yaşam tercihleri arasına aldılar. Bu bağlamda Çanakkale’de bir talep düşüklüğü söz konusu değil. Kur artışları tabii ki fiyatlar etkileyecek. Maliyetlerimiz çok ciddi oranda artıyor. Kaba bir hesapla aşağı yukarı ev fiyatlarına yüzde 20-25 gibi zam yapmamız gerekiyor. Lakin hiçbir arkadaşımız bugün için bu şeye daha girmedi. Eski maliyetler ile üretilen konutlarımızı eski fiyat grupları ile satıyoruz. Onun için Çanakkale şu an çok cazip.  Bu noktada güvenli yatırım yapmak isteyen tüm dostlarımız, gayrimenkul almalarını, iyi yatırımlar yapmalarını öneriyoruz.” Eren Aşnaz


açıklamalar Çanakkale çanakkale-müteahhitler-birliği ekonomik-yükseliş emlak-konut gyoder hakan-vural kampanyalar Bu haber 03/02/2017, Cuma günü yayınlandı, 124 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com