Polonya’dan Başkan’a Gıda Kümesi Ziyareti

6 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Polonya’dan Başkan’a Gıda Kümesi Ziyareti

AB projesi kapsamında uluslararası gıda işbirliğini sağlamak amacı ile Portekiz’den Çanakkale’ye gelen ile Güney Marmara Kalkınma Ajansı InovCluster Gıda Kümesi Temsilcileri dün Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı ziyaret etti.

Uluslararası gıda işbirliğini sağlamak amacı ile oluşturulan,  Çanakkale Sanayi Ticaret Odası(ÇTSO), Balıkesir Sanayi Odası, Portekiz’den gıda kümesi ortaklığında oluşturulan Gıda Kümesi InovCluster Gıda Kümesi Temsilcileri tarafından Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a makamında ziyaret gerçekleştirildi. Yapılan ziyarette Portekizli temsilciler tarafından proje hakkında bilgi verilirken Çanakkale için de Gökhan’dan belediye desteği verilmesi istendi. Gökhan ise Portekiz’in tarımsal düzeyini bizzat gördüğünü belirterek, bu görüşmenin işbirliğine dönüşmesini temenni ettiğini ifade etti.

“Toplantıda proje hakkında bilgi eren Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Kasım Özek şunları söyledi; “AB kapsamında yürüttüğü Güney Marmara projesi kapanış programı vesilesi ile Çanakkale’ye misafirlerimiz geldi. Proje ortakları Çanakkale Sanayi Ticaret Odası (ÇTSO), Balıkesir Sanayi Odası Portekiz’den gıda kümesinin temsilcileri. Projenin toplan bütçesi 167 Bin Euro, nihai hedefimiz Güney Marmara’da kurumsal kimlik kazanmış kendi ayakları üzerinde duran gıdacıları bir küme şekline getirmekti. Bunu yaptık. Projenin kapanması aynı zamanda bir başlangıçtı. Uluslararası rekabetin geliştirilmesi kapsamında 4 milyon dolar civarında bir para var. Proje hazırlandı ve Güney Marmara Gıda Kümesi ona da başvuracak. Proje başladığı zaman daha da ayakları üzerinde duracak. Bunun neticesinde küme vasıtası ile uluslararası gıda ağına bağlanmış olacağız. Başkalarından tecrübe edinip bizim tecrübelerimizi başkalarına aktaracağız. Halkımızın refah düzeyini bir üst lastmana çıkartmış olacağız.”

Proje hakkında detaylı bilgiler alan Gökhan ise proje hakkında şöyle konuştu;  “Gıda anlamında dağ kümelenme anlamında en doğru seçeneklerden bir tanesi Portekiz. Özellikle bu yörenin, Çanakkale ve Balıkesir yöresinin en önemli üç tane unsur var. Bir tanesi zeytin ve zeytinyağı, süt ve süt ürünleri diğeri de meyve. Özellikle tarım konusunda saydığım şu üç konu üzerinde Portekiz’in baya iyi nokta da olduğunu kendim bizzat giderek gördüm. Özellikle görebildiğim nokta zeytinliklerdi.  Zeytinlikler noktası çok ileri seviyede ve verimli bir üretim aşamasına gelmişler. Zeytin süt ve hammadde aşamasında onların ilenmesi aşamasında ileri teknolojiye sahip olduklarını biliyorum.  Bu ilişkinin başlangıç olmasını ve sürmesini diliyorum. İleri aşamalarda projelere dönüşmesini ve işbirliğine dönüşmesini temenni ediyorum.” Eren Aşnaz


ab-projesi Çanakkale gıca-kümesi-ziyareti polonya Türkiye Ülgür Gökhan ziyaret Bu haber 01/02/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 120 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com