Gündemi Takip Şart

5 sene önce Engin Ören Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Gündemi Takip Şart

Siyaset konularına girip hazır zamanı gelmişken bir şeyler de ben söyleyeyim niyetinde değilim. Ancak şu sıralar ülke gündeminde referandumdan başka bir konu konuşulmuyor desek çok da yanlış olmaz sanki. Pekâlâ, şu an tartışmamız, konuşmamız, üzerinde durmamız gereken tek konu bu referandum mu? Tamam, referandumun Türkiye için hayati önem taşıdığı ve hepimizin geleceğini çok ama çok yakından ilgilendirdiği su götürmez bir gerçek. Ama hâlihazırda yine bizi çok yakından ilgilendirmesi gereken ancak referandum gündeminde üzerinde durulmayan bir yığın şeyden söz edebiliriz.

Mesela Dolar ve Euro almış başını gidiyor. Bir yandan da bakıldığında Borsa İstanbul 2016 Nisan ayından bu yana en yüksek seviyelerine bu süreçte ulaştı. Bu tezatlığın nedenini siz de merak etmiyor musunuz? Ya o akaryakıtın litresine gelen zamlar? Acaba dünya üzerinde hangi ülke, benzinin litresine 5.44 TL ücret ödüyor? Kendi ülkemizde en çok üretimi yapılabilen Buğday, Mercimek gibi tahıl ürünlerinin yurt dışından ithal edilmesini anlayabilenimiz var mı acaba? Eskiden bir tane şehidimiz olsa günlerce ağlardık. Alıştık mı artık bu ülkenin her gün şehitler vermesine? Peki %45’ten %60’a çıkarılan ÖTV oranlarına ne demeli? Kaç çeşit vergi ödediğimizi sayabilen kalmış mıdır aramızda?

Kilometrelerce yol, köprü, tüp geçit yapılıyor ülkemizde. Tamam çok güzel. Ancak bu yollardan, köprülerden, tüp geçitlerden, gerekenin üzerinde rakamlara geçmiyor muyuz? Bunlar da şu an gündemin önemli konuları değil mi? Müttefikimiz Amerika Birleşik Devletleri, 7 ülke vatandaşına Amerika’ya girme yasağı koydu. 5 yaşındaki Müslüman bir çocuk, tehlike arz ediyor sebebi ile Amerika’da Dulles Havalimanında 5 saat boyunca elleri kelepçeli bir şeklide alıkonuldu. Seçilmiş Başkan Donald Trump’ın Müslümanlara karşı uyguladığı bu politika karşısında, ülkemizin tutumu ne olacak merak konusu. Peki ithalat-ihracat dengelerimiz konusunda atılan adımlar neler? Mücadele ettiğimiz cari açığın azaltılması hususunda ne gibi atılımlar yapılıyor?

Tamam, 1982 Darbe Anayasası ile yönetiliyoruz hala… Tamam, gerçekten revizyona ihtiyacı olan, şu anki ihtiyaçlarımızı karşılamayan bir Anayasa… Üzerinde değişikler yapılması gereken maddeler olduğundan hepimiz hemfikiriz. Ancak meclisteki tüm partilerin aynı zemin üzerinde uzlaşarak, toplumun ihtiyaçları gözetilerek, herkesin beklentilerini karşılayacak bir Anayasa değişikliği daha faydalı olmaz mı? Toplumda ayrışmaya neden olacak, bazı kesimleri karşı karşıya getirecek düzenlemelerin ne kadar faydalı olacağı konusunda herkesin kafasında soru işaretleri olduğu kesin. Tüm bunların akabinde, Nisan ayında yapılması planlanan referandumun bizler açısından faydalı olmasını dilemek düşüyor şu an için bizlere; ‘Evet’ veya ‘Hayır’. Nasıl bir sonuçla bu referandumdan çıkılırsa çıkılsın, her zaman önceliğimiz olan, birlik ve beraberliğimize zeval gelmemesi en büyük dileğimiz. Sadece, bu referandum öncesinde bana göre yapmamız gereken en önemli şey, ne için ‘Evet’, ne için ‘Hayır’ dediğimizi iyi bilmek. Herhangi bir taraf olarak değil, ülke menfaatini gözeten sade ve tarafsız bir vatandaş olarak söylüyorum. Referandumdan en büyük beklentim, ülke için hepimizin yararına bir sonuç çıkması… Şu günlerde ihtiyacımız olan tek şey ise belki klasik olacak ama birlik, beraberlik, kardeşlik duygularımızın güçlenmesi ve hepimizin ortak amacı olan, Türkiye’nin refah ve huzur ortamını yakalaması…

 


Çanakkale engin-ören gündeme-dair Bu haber 01/02/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 160 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com