Çanakkaleli Turizmcilerin ‘Troia 2018’ Umudu

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkaleli Turizmcilerin ‘Troia 2018’ Umudu

Dünyanın en önemli turizm fuarlarından biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı(EMITT) 2017’de Çanakkalelinin önde gelen turizmcileri tam kadro yer aldı. Çanakkale’nin önde gelen turizmcileri ‘2018 Troya Yılı’ projesi için fuar boyunca görüşmeler yaparak tanıtım çalışmaları gerçekleştirdi. EMITT’in ‘2018 Troya Yılı’ için önemli bir fırsat olduğunu belirten turizmciler, fuar sonrası siyasilerin de yardımı ile Ankara ile görüşmelere başlanacağının altını çizdi.

Çanakkale’nin önde gelen turizmcileri, EMITT’te gerçekleştirdikleri ‘2018 Troia Yılı’ çalışmaları için şunları söyledi;

ÇATOD Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Pazarbaşı; “Her zaman turizm fuarı EMITT bizim için önemli olmuştur. Hem iç pazar hem dış pazar burası dünyada beşinci büyük fuar… Burası bir pazar, herkes birbirini görüyor, tanışıyor, ilişkilerini devam ettiriyor. Bu sene de Çanakkale Valiliğimiz büyük bir katılım ile önem verdiğini gösterdi. Sayın Valimize ve Belediye Başkanlarımıza teşekkür ediyoruz. Önemli olan Çanakkale. 2016 kötü bir sezon olarak geçti ama 2017 inşallah daha güzel şeylerin olacağı bombalardan uzak, terörün olmadığı, güçlü bir Türkiye olması dileği ile diyoruz. Turizm zaten mutluluk demek ve bunun içerisinde insanlar kendilerini huzurlu ve mutlu hissettiği zaman zaten turizm oluyor. Çanakkale’mizde her şey var. Olanları da EMITT’te sunuyoruz. Ancak bu seneki en büyük arzumuz 2018 yılının Troia Yılı olması. Truva bizim için çok önemli. Sadece bizim için değil, Türkiye’nin turizmdeki bir kapısı olarak görüyoruz. 2018’in Truva Yılı ilanı için burada çeşitli etkinlikler yapacağız. Bizden çok dünya biliyor Truva’yı. Yurtdışı fuarlara gittiğimizde, Troya dediğimizde herkes biliyor. Çünkü insanlar bunu okuyorlar, geziyorlar. Türkiye’nin batıya açılan yüzü için Truva çok önemli bir konu. Bunun için de EMITT’te gayret gösteriyoruz.”

“KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI İLE BAŞVURUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK”

ÇATOD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Armağan Aydeğer; “2016 küresel krizleriyle, terör olaylarıyla hepimizin hafızalarında kötü hatırlarla maalesef yerini aldı.  Tabi bundan sonraki süreç, 2017 ve sonrası bizler için çok önemli ve Türkiye’nin çok önemli sektörlerinin başında gelen turizmin kalkınması için var gücümüzle çalışmaya, uğraşmaya, yeni pazarlar üretmek için gayret etmeye devam ediyoruz. Bu çerçevede özellikle çok önem verdiğimiz sadece Çanakkale bölgesinin değil, aynı zamanda Türkiye bölgesinin de önünü açacak, bu dar boğazı aşmamız için çok önemli bir vesile olacak 2018 Troia Yılı’nı önemsiyoruz. Troia’nın dünyadaki değerini hepimiz biliyoruz. Troia dünyanın 7 kıtasında, yüzlerce ülkesinde Kudüs’ten sonra bilinen en değerli marka değeri ve bu marka değerinin iletişim gücünü kullanarak stratejik bir planlama yapılmasını ve bir kültür, turizm hamlesi gerçekleştirilmesini ön görüyoruz. Bu çerçevede 2018 yılında gerçekleştirilecek onlarca etkinlikte Troia temasının işlenmesi ve Troia Yılı ile ilgili yurtdışında, yurt içersinde onlarca etkinlik, konferans, panel, sanat, spor, eğitim, bilim alanlarında etkinlikler silsilesinin düzenlenmesini planlıyoruz. Bu çerçevede de Kültür ve Turizm Bakanlığı ile olan diyaloglarımızı, başvurularımızı gerçekleştirdik. Çanakkale ve genelinde gerçekleştirmiş olduğumuz yoğun kamuoyu çalışmaları ile birlikte, yakın zamanda siyasilerimizin de desteğiyle bu projenin hayata geçmesini sağlayacağımızı umut ediyoruz. Troia 2018 Yılı bahsetmiş olduğumuz sebeplerden ötürü sadece Çanakkale bölgesinin değil, tüm Türkiye turizminin önünü açacak çok önemli bir proje olacağına inanıyoruz. Özellikle yurtdışında yapılacak olan imaj çalışmalarında bölgemizin, ülkemizin kalkınmasında çok önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz. 2018 yıl boyu içerisinde Troia temalı onlarca uluslararası turizm fuarı, Troia temalı kitapçıklar, yazılı ve görsel mecraların üretiminden bahsediyoruz. Sadece Çanakkale’nin değil, tüm Türkiye’nin bu projeye sahip çıkmasının çok önemli olduğunu altına basarak söylüyoruz. Troia dünyanın 7 kıtasında yüzlerce ülkede karşılığı olan çok önemli bir değer ve bu değer bizlerin topraklarında. Buna sahip çıkarak bu sıkıntılı süreci aşacağımıza inanıyoruz. EMITT Fuarı ise oldukça yoğun bir ilgi ve katılım ile başladı. Tabi ki herkesin 2016 ile ilgili bir sürü sıkıntıları olmasına rağmen beklentilerimizi koruyoruz, önemli olan ülkemizin mevcut bölgemizdeki sıkıntıların en kısa sürede sona ermesi, terör ve saldırı olaylarının sona ermesi bütün turizm camiasının beklentisi. Bu konudaki etkinlikler çok önemli, 2018 Troia yılı bu süreci aşmamızı sağlayacak en önemli aralardan biri olacağına inanıyoruz.”

“VAR GÜCÜMÜZLE ÇANAKKALE’Yİ TEMSİL EDİYORUZ”

TÜRSAB Çanakkale Körfez Genel Sekreteri Ahmet Çelik; “Çanakkale turizmcileri olarak EMITT fuarındayız. Bu sene mevcut ortamdan dolayı daha çok çalışmamız, daha fazla proje üretmemiz gereken biz Çanakkale turizmcilerine, daha fazla görev düşen bir süreçteyiz. Biz, Çanakkale TÜRSAB olarak EMITT Fuarı’ndayız ve var gücümüzle Çanakkale’yi temsil ediyoruz. 2018 Troia Yılı Projesi buradaki en önemli argümanımız. Elimizden geldiğince tanıtımlara devam ediyoruz. 100’üncü yıldan sonra Çanakkale’de bir bujiye ihtiyaç var. 2018’de Troia Yılı’nın bunu sağlayacağına inanıyoruz. Büyük bir boşluğu dolduracağına inanıyoruz. Dolayısıyla buradaki var olan potansiyeli çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. EMITT bizim için sezon başlamadan önce tabiri caizse köprüden önceki son çıkış. Elimizden geldiğince 12 saat çalışarak fuarda tanıtım yapmamız gerekiyor. Bütün birlikteler, bütün STK’lar Çanakkale standında. Gelen herkesi ağırlıyoruz, herkese Çanakkale’yi anlatıp tanıtmaya çalışıyoruz. Böylesine bir gücün, böylesine büyük bir birlikteliğin örneğinin daha önce görülmediğini düşünüyorum. Çanakkale turizminin içindeki bütün aktörler yapması gereken görevin şu an fazlasını yapıyorlar. Bunu gerçekten takdir etmek gerekir. Bu enerji ve sinerjiyle 2018 Troia Yılı’nın Çanakkale’mize çok fayda sağlayacağını, çok fazla potansiyeli çekeceğini düşünüyoruz.

“TROİA YILI İÇİN ÇANAKKALE HEM FİKİR”

ÇTSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mustafa Kansu; “Siyasi anlamda farklı yapıdaki insanlar birçok konuda karşı gelseler bile 2018 Troia Yılı olması konusunda herkes hem fikir. Bu kâğıdın altına herkes aynı anda imza atabildi. Bakan bey Çanakkale’ye gelecek. Bülent Bey ile bu hafta sonu görüşme yapmaya çalışıyoruz. Nasip olursa Bakan beye yarım saatlik bir sunum yapmak istiyoruz. Orada daha net vurucu kelimeler ile anlatalım. Sonrasında Ankara’ya gidip orada devam etmek istiyoruz. Şu anda bir komisyon oluştu. Diyeceğiz ki ‘biz geliyoruz imza atılana kadar da misafiriniz oluyoruz’. Bizi göndermek istiyorlarsa bir an önce imzayı atsınlar bizde geri dönelim. Troia 2018 için EMITT’in ciddi faydası olsu. Bir arkadaş 40 bin tane seyircim var dedi ve yayınladı.  Turizmde artık alternatifler aranıyor. Yeni ışıkların doğması, yeni bir materyal olması lazım. Bunu kullanacak sadece bizler değiliz. İstanbul’daki acentelerde bunu kullanacak. Avrupa’ya gittiğimizde bu sene Türkiye’de Troia yılı diyerekten, ama İstanbul, ama Nevşehir, ama Çanakkale, Antalya gelen sadece bize değil hepsi için faydalı olacak. Troia özelinde biz de bir günlük bir tur var. Biz bunu Aleksander Troia yapabilirsek daha iyi olacak. Emeksiz, ekmek olmuyor, emek sarf edeceğiz.  Biz istiyoruz ama basın yanımızda olmazsa sesimizi duyuramayız. Hep beraber olalım, bu işi beraber taşıyalım. Fuarda tanıtım anlamında profesyonelleri olduğu için çok elverişli istenilen bir ortam. Burada çok problem yok. Herkesin umudu bu işin bir an önce yapılması, daha sonra üstündeki çatının yapılması.”  Eren Aşnaz

 


2018troia-yılı açıklamalar Çanakkale doğu-akdeniz-uluslararası-turizm-ve-seyahat-fuarı emitt turizmciler Bu haber 01/02/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 269 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com