Üretici Kadınlar İşlerinin Başında

5 sene önce Güncel Kadın
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Üretici Kadınlar İşlerinin Başında

Çanakkale Girişimci Kadınlar Üretim ve Pazarlama Kooperatifi üyesi kadınlar Aynalı Çarşı içerisindeki dükkanlarında el emeği ürünlerinin satışını yaparak bütçelerine katkı sağlıyorlar.
İş dünyasında kadınların var olduğunu ve başarılı olabileceklerini gösteren en iyi örneklerden biri Çanakkale Girişimci Kadınlar Üretim ve Pazarlama Kooperatifi. Kooperatif yönetiminde bulunan Hale Uzelli (49) ve İlkay Güvenç (42); yaşları 42-70 arasında değişen 12 üyenin var olduğunu ifade ederek dönüşümlü olarak dükkanda satış yaptıklarını söylediler.
Uzelli kooperatifin ortaya çıkış sürecini şöyle anlattı; “İlk başta 5 kadındık ve ev hanımıydık. Belediyenin bizlere sağladığı destekle iş hanının alt bölümünde üretici kadınlar olarak yaptığımız el işlerini satıyorduk. Halen orayı atölye olarak kullanıyoruz. Kooperatif oluşturmak ortak fikirdi ancak bilgimiz çok az olduğundan gerçekleştirmeye herkes yanaşmıyordu. Şu anda Dernek Başkanımız olan arkadaşım Perihan Duman ile birlikte 2007 yılında kooperatifimizi kurduk. Başlangıçta tüzüğümüzü Biga Kadın Girişimciler Derneği’ni örnek alarak oluşturduk. Kooperatif ve işleyişi hakkında fikrim bile yoktu ancak hep birlikte çalışarak başarılı olduk. İpek, şal, boyama ve seramik gibi işlerle başladık. İlk olarak üniversiteyle çalışıyorduk. Bienal benzeri özel günlerde yaptığımız şallar hediye ediliyordu.”

TÜRKİYE’NİN ÇOK YÖNLÜ TEK KADIN KOOPERATİFİ
Sınırlı başlayan faaliyetleri sonradan artan kadınlar; 2011 yılından beri Aynalı Çarşı’daki dükkanlarında çalışmayı sürdürüyorlar. Şu anda seramik, taş bebek, takı, amigurimi, keçe ürünleri ve şallardan oluşan geniş bir ürün yelpazeleri var.  Uzelli; “Kooperatif olarak devam ederken Aynalı Çarşı’da bu dükkanın açıldığını duyduk. Belediyenin bizlere sağladığı destekle 2011 yılından beri burada faaliyetteyiz. Ürünlerimiz gittikçe çeşitlendi. El emeği olan ürünlerimiz satılan ucuz üretim hediyeliklerden fiyat olarak fazla olduğundan keçe anahtarlıklar, küçük süs eşyaları gibi ürünlere yöneldik. Ayrıca sayımızın artmasıyla farklı ürünler de ortaya çıkarmaya başladık. Çanakkale ve Aynalı Çarşı ruhuna uygun olarak bazı kültürel öğeleri ürünlerde kullanıyoruz. Şu anda Türkiye’de gıdayla ilgisi olmayan ve bu kadar çeşitli olan tek kadın kooperatifiyiz.” diyerek gelişimlerini anlattı.

Kooperatife üye olmanın şu anki bedelinin 400 TL olduğunu söyleyen Uzelli; ürünleri yapan kadınların sertifikalarının olduğunu ve herkesin o alanda yaptığı ürünlerin satışa sunulduğunu vurguladı. Uzelli; “Seramik sertifikası olan biri yalnızca seramikle uğraşıyor. Dışarıdan yaptıkları ürünleri satış talebiyle getiren kadınlar oluyor. Ancak bizler varlığımızı belirli kriterlerle sürdürüyoruz.  Kooperatife üye ve sertifikalı olmak gerekiyor.” diyerek durumu özetledi.

Yıldız Sağlam – Günnoş Yıldız

 


aynalı çarşı Çanakkale el-emeği-ürünler girişimci-kadınlar kadın-esnaf üretici-kadın Bu haber 31/01/2017, Salı günü yayınlandı, 418 defa görüntülendi
*