Assos Limanı Lobi Kurbanı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Assos Limanı Lobi Kurbanı

Yunanistan’ın Midilli Adası ile Ayvacık arasında ulaşımı sağlayacak liman projesi, Küçükkuyu Beldesine kaydırılıyor.

Ayvacık’ın Büyükhusun Köyü sahilinde yapılacak olan, Yunanistan’ın Midilli adası ile Assos arasında ulaşımı sağlayacak iskelenin 2018 yılında hizmete girmesi bekleniyordu. Bu proje ile yeniden liman şehri olmaya hazırlanan Ayvacık Belediyesi, gerekli tüm altyapı projelerini bitirdi. Yapılması planlanan seferlerin sürdürülebilir olması için en uygun hat olarak Petra-Ayvacık hattı belirlenmişti. Ancak şu sıralar bu seferlerin Küçükkuyu Beldesi’nden yapılacağı şeklinde oluşan kanı, Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin tarafından tepkiyle karşılandı.

Yıllardır bu proje ile ilgili çok büyük bir emek harcadıklarını belirten Şahin; “Bu projenin Küçükkuyu’ya kaydırılmasıyla Ayvacık halkı adeta elinden oyuncağı alınan bir çocuk gibi ortada kalacak ve mağdur olacak. Bu konu ile alakalı siyasilerin desteği gerekiyor. Biz bu projeden vazgeçmeyeceğiz. Elimizden gelenin çok daha fazlasını yapmaktan asla geri kalmayacağız” diyerek başladığı açıklamasında şunları söyledi; “Tam 10 yıldır üzerinde uğraştığımız Midilli-Assos seferleri Küçükkuyu Beldesine kayıyor. Biz burada Büyük Husun köyü sahiline liman inşaatımıza başladık. Ayvacık halkı resmen elinden oyuncağı alınan çocuk gibi neden ortada bırakılıyor? Ayvacık halkı neden mağdur ediliyor? Bu yüzden büyük bir mağduriyete maruz bırakılıyoruz. Assos’tan Midilli’ye seferler yapılsa bu seferleri GESTAŞ yapacaktı. Neden GESTAŞ bu limandan, bu seferlerden vazgeçti. Bu konu özelinde GESTAŞ’ın da vazgeçme sebebini öğrenmek lazım. Biliyorsunuz Ayvacık Assos’tan yapılması planlanan seferler Küçükkuyu Beldesine kaydırılmak isteniyor. Küçükkuyu’da daha bu ulaşımı sağlayacak liman bile yok. Bu seferleri de Küçükkuyu’dan DEN-TUR firması yapacak. DEN-TUR İstanbul’da boğaz ulaşımını sağlayan bir firma. Oradaki işleri kötü gittiği için mi gözünü buraya dikmiş acaba bu firma? Buradaki payı neden bu firma kapıyor. Bu DEN-TUR firmasının Ankara’da lobisi var. Bu firma kimleri tanıyor da bizim yıllardır uğraştığımız projeyi elimizden alıyor. Ben bu konu ile alakalı Çarşamba gün saat 15:00’da Çanakkale ÇTSO’da bir toplantı gerçekleştirerek orada bazı açıklamalar yapacağım. Ama asıl altının çizilmesi gereken, üzerinde durulması gereken konu, bu DEN-TUR firmasının Ankara lobisi. Bahsi geçen firma işi Ankara’dan bitiriyor. Dediğim gibi burada çok büyük bir mağduriyet var. Bu işin peşini asla bırakmayacağız. Liman inşaatımıza devam edeceğiz. Her türlü hakkımızı arayacağız. Çünkü biz bu proje için 10 yıldır uğraşıyoruz.”

Engin Ören

 


assos-limanı ayvacık Çanakkale liman-projesi lobi midlli-adası ulaşım yunanistan Bu haber 31/01/2017, Salı günü yayınlandı, 344 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com