Torun Tatlı, Maaşı Baldan Tatlı

6 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Torun Tatlı, Maaşı Baldan Tatlı

Torunlarına bakan büyükannelere verilecek olan maaşın miktarını aylık asgari ücretin %30’u yani 420 lira olarak belirledi. Çanakkaleli büyükanneler, gazetemize yaptıkları değerlendirmede uygulamanın yerinde ve halihazırda torun bakmakta olanları da destekler nitelikte olduğunu belirtti.

Büyükannenin emekli maaşının olup olmaması bir kriter değilken annenin maaşının iki asgari ücretten fazla olmaması gerekiyor. Torunlarına bakmış ve bakmakta olan büyükanneler ise bu durumdan memnun ve umutlu… Şubat ayı itibariyle pilot şehirlerde denenecek olan uygulamanın devam edip etmeyeceği ise 1 yılın sonunda netleşecek. Projenin çalışan kadınlara destek verirken bir nevi kadın istihdamının önünü açması bekleniyor.

BÜYÜKANNELER TORUN MAAŞINI DEĞERLENDİRDİ

Torunlarını büyütüp üniversite çağına getiren Ayşe Çelik; “Anneanne ve babaannelerin torunlarına bakması için teşvik edici bir kanun… Yabancı bir bakıcıdansa bizlerin bakması çok daha iyi. Hem anne ve babalar daha güvenerek evini, çocuğunu emanet ediyor hem de çocuğun psikolojisi açısından iyi oluyor. Bizler zaten torunlarımıza zevkle bakıyoruz, devletin böyle bir uygulamayı düşünmesine sevindik.”

60 yaşındaki Meral Batak ise böyle kanunun çıkarılması güzel bir  uygulama olduğunu söylerek; “Torunlarımıza her durumda severek bakıyoruz ama böyle bir uygulama tabii ki bizlere destek verir. En azından çocuğun ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olur. Güzel bir uygulama kimsenin karşı çıkacağını düşünmüyorum.” dedi.

3 torunu sahibi Aysel Aşık(59), torunlarının şehir dışında olduğunu ifade ederek zaman zaman belli sürelerce bakabildiğini söyledi. Gerçekleştirilebilirse güzel bir uygulama olabileceğini vurgulayan Aşık konuyu; “Anneanne ve babaanneler zaten torunlarına birçok harcama yapıyorlar. Böyle bir para ellerine geçtiğinde yine onlar için kullanacaklarını düşünüyorum. Ben de böyle yapardım. Bu anlamda bütçeye destek olacak bir uygulama…” diye yorumladı.

3 çocuk ve 5 torun sahibi, 58 yaşındaki Meliha Kezer torunlarından 3’ünü büyüttü. Şu anda 7 yaşındaki torunu Meleknur Kezer’e bakıyor. Kezer gazetemize yaptığı değerlendirmede, “Güzel bir uygulama. Zaten bakıyorduk devletten destek gelmesine sevindik.”  dedi.

Yıldız Sağlam  – Günnoş Yıldız


büyükannelere-maaş Çanakkale torun-bakımına-destek torun-maaşı Bu haber 30/01/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 156 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com