Bu Kitabevi’nin Yarısı Çocukların

6 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bu Kitabevi’nin Yarısı Çocukların

2012’den beri Çanakkale’de varlığını sürdüren Kedi Kulağı Kitabevi, kitaplığının yarısını çocuklar için ayırdı. Ayrıca askıda kitap projesiyle köy okullarına kitap gönderiyor.

2012 yılında Çanakkale’ye yerleşerek eşiyle birlikte Kedi Kulağı Kitabevi’ni açan Emrah Güneri Kedi Kulağı’nın sadece bir kitapçı olmadığını aynı zamanda kültürel projeler ve etkinlikler düzenlediklerini ifade etti.

Kedi Kulağı Kitabevi bünyesinde ikinci el kitaplar, dergiler ve önemli siyasi olayların işlendiği gazeteleri barındırıyor. 1970’lere ait gazeteleri bile bulabileceğiniz kitapevinde yalnızca satış değil ikinci el kitapların takasları da yapılıyor. Kitabevi’nin aynı zamanda kafe özelliği de taşıdığını belirten Güneri; “Alt katta tamamen çocuk kitapları vardı ve orada çocuklar değişik gönüllü öğretmenler ve artık materyallerle güzel etkinlikler yapabilecekleri bir alan yaratmıştık.  Tabi sonrasından bazı sebeplerden dolayı projeler ortadan kalktı. Alt katımız zaman içinde ikinci el kitapların olduğu bir alana dönüştü. Fakat yine de diğer bölümün yarısı çocuklara ayrılmış durumda.” diyerek durumu açıkladı.

ASKIDA KİTAP PROJESİ

Şu anda alt katın tamamında ikinci el kitaplar yer alıyor olsa da Emrah-Ekin Güneri çifti Kedi Kulağı Kitabevi’nin yarısı çocuklara ayırmaya ve çocuklarla ilgili projelere yer vermeye devam ediyor. Bu projelerden biri: “Askıda Kitap” Projesi. Güneri projeyi şu sözlerle anlattı: “Bu projeyi biz bulmadık fakat burası için geliştirdik. Dükkânımıza gelen konuklarımız aldıkları kitabın ücretinden fazlasını verip ya da aynı kitaptan iki tane alarak askıya asıyorlar. Biz de o kitapları bizden kitap talep eden köy okullarına bağış olarak gönderiyoruz. Bilgimiz dahilinde olan başka projelere de elimizdeki değerli dergi, gazete ve kitapları sosyal medya üzerinden açık arttırmayla satarak desteklerde bulunuyoruz.İkinci el kitapları konuklar getiriyor. Yıllardır devam eden Ankara İstanbul ve Balıkesir’den ciddi anlamda destekçilerimiz var.  Çeşitli sürelerde bize sürekli kitap gönderiyorlar. İlk açıldığımızda bir raf olan kitaplar şimdi bir katımıza sığmamaya başladı. Buraya gelenlere de müşteri değil konuk diyoruz. Çünkü buraya bakış açımız ticari değil. Elbette ki ayakta kalmak için para kazanıyoruz ama onlar bizim konuklarımız destekçilerimiz. Bu şekilde adlandırmayı tercih ediyoruz.”

İstanbul’dan Çanakkale’ye gelerek, 4 yıldır faaliyette olduklarını belirten Güneri; “İstanbul’dayken sosyal medya üzerinden çocuk kitabı tanıtımları yapan bir firmaydık. Aynı zamanda parklarda tanıdıkların çocuklarıyla buluşmalar düzenliyorduk. Çocukların bu sayede hem oyun oynamasını sağlıyor hem de kenara bıraktığımız kitaplarla kitap sevgisini aşılamaya çalışıyorduk. Sonrasında Çanakkale’ye yerleşerek bu dükkânı açtık. Burada bulunan yazlıklar dolayısıyla yıllardır gelip gittiğimiz bir şehirdi. İstanbul’u terk etmeye karar verdiğimizde yaşanabilecek en uygun şehrin Çanakkale olduğunu düşündüğümüz ve Çanakkale’yi sevdiğimiz için buraya yerleştik.”  dedi.

Yıldız Sağlam – Dilek Akşen


askıda-kitap Çanakkale çocuklar-kitap-okusun kedi-kulağı-kitabevi kitap-evi Bu haber 27/01/2017, Cuma günü yayınlandı, 239 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com