İkinci el araçlara garanti şartı

6 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İkinci el araçlara garanti şartı

Hükümet tarafından ikinci el araçlarda üç yıl kendi üzerinde olmayanların araç satışlarının ancak araç satışı yapan işletmeler tarafından yapılabileceği açıklanmıştı. Aynı zamanda bu işletmelerin satış yaptıkları araçlarda belirli bir süre ve kilometre geçerli olmak sureti ile satılan araçlara garanti verme mecburiyetinin olacağı bilgisinin paylaşılmasının ardından konu ile ilgili olarak Çanakkaleli işletmecileri ve Oto Emlak Komisyoncuları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Sargın’a görüşlerini sorduk.

İşletme sahipleri ve Sargın, tam olarak yasa belli olmasa da genel halinden memnun olduklarını belirtti. Özellikle kayıt dışı araba alış ve satışlarının sona erebileceğini belirten işletmeciler, 10 yıla kadar olan araçların garanti kapsamında olmasında ise bir sıkıntı olmayacağını ifade etti.

Sargın ve galeri işletmecileri gazetemize şunları söyledi;

“Şu anda satılan araçların özellikle aracılar ile yapılanların çoğu kayıt dışı. Kira ve stopaj ödüyorsun ancak bunların hiçbir şey verdikleri yok. Sadece paranın peşindeler. Bu yasa ile devlet vergisini de tam alacak. Bu işi yapanlar belli, yapmayanlar belli. 10 yaşına kadar olan araçlarda 6 ay ve 1 yıllık bir garanti olayı var. Ekspertizler zaten arabanın gereli raporlarını yaptıkları için bu konuda bir problem olmaz. 10 yılı geçerse garanti kapsamına girmiyor. O araçların garantisi olmayacak. Bir de devlet tarafından yetki belgesi verilecek. Örneğin Çanakkale’de 22 tane esnaf var. Bu 22 esnafın belgesi olacak. Bu belgenin dışında kimse araba alıp satamayacak. Bu iş henüz taslak halinde resmi gazetede yayınlanmış bir kanun yok. Taslağı biraz bizlerde bir şeyleri paylaştık. Kesin değil ama tahmin edebildiğimiz ölçüde gidiyor. Aracı olan kişi üç yıla kadar aracını satamayacak. Üç yıl sonra ancak aracını satabilir. Noterde araç üzerine üç yıl kayıtlı gözüküyorsa aracı satabilirsin.”

“VERGİ LEVHASI OLAN İŞLETMECİLER SATACAK”

“Yeni yasa ile şöyle bir şey olacakmış. Artık her araba alan arabasını hemen satamayacak. Üç yıl boyunca arabanın üzerinde olması gerekecek. Satmak isterse bizim gibi veri levhası ola galericilere gelecek ve onun adına biz satacağız. Bize vekâlet verilecek biz omun adına satacağız diye bir şey duydum. Artık binici komisyon işini yapamayacak. Sadece galericiler yapabilecek bunu. Aynı zamanda galericiler 1 yıl boyunca garanti verecek. Garanti şirketleri ar onlarla anlaşılacak biz onarla para vereceğiz. Eğer garanti kapsamında da arabaya bir şey olduğu zaman onlar karşılayacak, yani sigorta gibi bir şey olacak. Bu izim için olumlu bir durum. Örneğin bir kişi bütün akrabaları üzerine araba alıyordu ve satmaya çalışıyordu. Şimdi artık böyle bir şey olmayacak. Kişi bize gelecek ve onun adına biz satacağız. Biz karşılığında komisyon alacağız. Ayakçı dediğimiz insanlar ortadan kalkacak ve vergi daha fazla açığa çıkacak. Biz zaten vergimizi verdiğimiz için devlet bu işten daha çok kazanacak.”

“20-30 YILLIK ARAÇLARA GARANTİ VEREMEYİZ”

“Garanti dediğimizde bayiler bile sıfır arabaları kabul etmiyor. Garanti veren arkadaşlar çıkacaktır, çıkmayanda olacaktır. Diyelim ki 20 ve 30 yaşında ikinci el araçlar var bunlara garanti verme şansımız yok. Bunun bir alternatifi mutlaka olacaktır. Nasıl olacağı konusunda tam bir şey yok. Tam kanun çıksa bizde ne olacağı konusunda kesin bir şey söyleyebileceğiz. Burada iyi olan şey vergi dışı ticaret yağanların önüne geçilecek. Burada mağdur olan insanlar da olabilir. Mesela belli bir zaman içerisinde teki şahıslar abrayı satamayacak. Vatandaş için bunun zararı ne olabilir? Arabayı beğenmez 6 ay sonra komisyon ödeyerek başkalarının üzerinden satış yapacak. Burada çok büyük olmasa da devlet bir para alacak. Her insanın menfaatine olmayabilir ancak yüzde seksen iyi bir şey olacak.”

Eren Aşnaz


Çanakkale galeasd galericiler garanti-şartı ikinci-el-araçlar otomobil-esnafı röportaj Bu haber 26/01/2017, Perşembe günü yayınlandı, 282 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com