BENİM OYUM ‘GİZLİ’

6 sene önce Cemal Oral Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

BENİM OYUM ‘GİZLİ’

AK Parti’nin 18 maddeden oluşan Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, 339 oyla kabul edilerek yasalaştı. Teklifin tümü üzerinde yapılan gizli oylamaya 488 milletvekili katıldı. Yapılan oylamada 339 kabul, 142 ret oyu kullanılırken, 5 oy boş, 2 oy ise geçersiz sayıldı. İstedikleri sonucu alan AK Parti Milletvekilleri sonucu ayakta alkışladı.

Tartışmaların, yumruklaşmaların yaşandığı hastanelik olanların rapor aldığı TBMM Anayasa değişikliği görüşmeleri tamamlandıktan sonra ‘Evet’, ‘Hayır’ yarışı başladı.

Nisan ayı içinde referanduma gidilecek ve halkın oyu ile sonuç belirlenecek. Bakalım halk değişikliklere ‘Evet’ mi, yoksa ‘Hayır’ mı diyecek?

Bu soruyu sormadan önce aslında önce halkın Anayasa değişikliğini içeren 18 madde ve eklerini bilip bilmediğini öğrenmek lazım…

Anketlere ne kadar güvenirsiniz bilemem ama anket sonuçları halkın bu konuda yeterli bilgisinin olmadığını gösteriyor. Peki medya niçin bu 18 maddenin tamamını yayınlayıp ‘Ey halkım bak işte TBMM’den geçip senin onayına sunulan 18 madde bu’ demiyor? O da başka bir soru.

AK Parti ve CHP vatandaş ziyaretlerine resmi propaganda sürecini beklemeden başladı bile. AK Parti niçin ‘evet’ denilmesi gerektiğini, CHP ise niçin ‘hayır’ denilmesi gerektiğini anlatıyor. Bu durum zaman zaman yapılan açıklamalarla geriliyor. Terörün bitip bitmemesinin referandum sonuçlarına bağlanması gibi durumlar halkın oyunu iki yönde de etkileyebilir kanısındayım.

Çanakkale’de 5 TKP üyesi ‘Yeter’ başlığı ile ‘başkanlığa hayır’ bildirisi dağıttıkları için polis tarafından gözaltına alındı sonrasında serbest bırakıldı. Ankara’da ‘hayır’ bildirisi dağıtanlara ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ fiili ile işlem yapıldı.

Çanakkale’de referandum süreci öncesinde henüz meydanlara inilip kitlesel açıklamalar yapılmadı oysa..

Kısacası; ‘OHAL’de Anayasa yapılır-yapılmaz’, ‘Hayır diyenlere gözaltı’, ‘ Sanatçılar ne dedi-ne demedi?” haberleri arasında referanduma doğru gidiyoruz. Herkes oyunu açıklıyor ‘Evet’, ‘Hayır’… Anketler yayınlanıyor.. Oysa ‘gizli oy, açık sayım’ sistemi geçerli… Tıpkı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde olduğu gibi…

Benim oyum…

‘Gizli’..

Sandığa gider ‘tercih’ mührünü alır ‘işaretimi’ belirler ve zarfa koyup sandığa atarım…  TBMM’deki gibi yani…

Saygılarımla

 


benim-oyum-gizli Çanakkale cemal-oral köşe yazısı Bu haber 26/01/2017, Perşembe günü yayınlandı, 198 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com